Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Jak psát interpunkci

Řešení testu z článku Pište zprávně česky

Byli, nebo bili?
Byli, nebo bili?

V tištěném vydání Respektu č. 29 jsme u článku Pište zprávně česky zveřejnili příklady souvětí, v nichž čárky neodpovídají pravidlům, které český jazyk pro psaní čárek stanovuje.  Základní logika tvorby souvětí je taková, že jednotlivé věty, pokud nejsou v souřadném spojení, se oddělují čárkami a poznají se obvykle podle toho, že mají sloveso v určitém tvaru. Zde je opravené znění:

– Mám v přátelích fakt roztodivný lidi, ale někoho, kdo bagatelizuje postupný udušení jinýho člověka zakleknutím na krk a dělá si z toho srandu, tam mít fakt nepotřebuju.

– EK vydá dluhopisy. V takovém objemu poprvé. Ty pak budeme splácet i my.

– Zvrácenost tohoto jednání, kdy organizace žaluje svého vlastního člena několikrát za rok kvůli drobnostem, jako je název pomazánkového másla, je jen jednou složkou celého procesu.

– S hrdostí si na sociální sítě vyvěsíme prohlášení o tom, jak jsou pečovatelé, učitelé nebo zdravotníci nepostradatelní, ale jediné, co pro ně děláme, je, že jim zatleskáme z balkonu.

– A proč se ta firma, která nemá nic společného s předsedou vlády, ptá na vyšetřování předsedy vlády v jakési úplně jiné čapí věci, která se této firmy už netýká ani trochu?

– To, kam se dostala brněnská kultura za ty čtyři roky, je dílem mým.

– Proč moje děti jako poslance mají jezdit z Heřmanova Městce do Chrudimi za dvě nebo tři koruny?

– Že jsou testy Cermatu nedokonalé, je jedna věc – dokonalý test totiž neexistuje.

– Odlišnosti, někdy i zcela protichůdné, nastávaly, jak to vnímám, u doporučení, co dělat. (Před co dělat může být čárka i nemusí.)

– U tohoto nelze říci, co je správné nebo nesprávné, protože jde o priority, a ty nejsou shůry dány, ty jsou věcí dohody.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].