0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se24. 4. 20073 minuty

Rozdělí Evropská komise ČEZ?

Evropská komise má spadeno na velké výrobce elektřiny a chce jim zkomplikovat život. Vydělat na tom mají zákazníci. Nakolik se to ale týká i Česka a firmy ČEZ?

Evropská komise má spadeno na velké výrobce elektřiny a chce jim zkomplikovat život. Vydělat na tom mají zákazníci. Nakolik se to ale týká i Česka a firmy ČEZ?

V Evropě rostou ceny elektrické energie a Evropská komise zná důvod: je jím nedostatečný trh s touto komoditou. Výrobu a prodej ovládá několik velkých podniků a ostatní se na trh dostávají jen velmi těžko. Důvodem jsou vysoké ceny, ale také – jako u každého byznysu ovládaném monopoly – malá motivace investovat do modernizace. Tu by naopak přineslo otevření trhů a vstup konkurence.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nejde o jednoduchou operaci, zvlášť v odvětví, kde se investice plánují na deset dvacet let dopředu. Evropská komise chce měnit rozložení sil v energetice postupně. V rámci plánu, mezi experty nazývaného unbundling, má dojít napřed k oddělení výroby od přenosu elektřiny, poté možná i od prodeje. Právě nezávislé sítě by měly umožnit vstup dalších firem do odvětví.

Tento problém se týká například německého kolosu E.ON nebo francouzského EdF, které vedle elektráren vlastní i přenosové sítě.

ČEZ naopak tento „problém“ nemá a plán Evropské komise by jej neměl v první fázi postihnout. Sítě totiž v éře vládnutí ministra Grégra „vyměnil“ za distribuční podniky. To neznamená, že by ČEZ neovládal trh s elektřinou, naopak experti se shodují, že dominantní pozice této firmy je i pro českou energetiku velkým problémem. Z pohledu unbundlingu je ale vše v pořádku. Rovněž požadavek Evropské komise oddělit účetnictví od výroby a obchodu ČEZ splňuje.

Je tedy možné, že by snaha komise zvýšit konkurenci a s ní i kvalitu české zákazníky minula? „Vidím to tak na dvacet procent, že komise bude nutit i ČEZ k důslednému majetkovému oddělení výroby a distribuce,“ říká expert na energetiku Zdeněk Andrlík z poradenské firmy Interel. Podle něj razanci postupu Evropské komise nyní ovlivní výsledek francouzských prezidentských voleb (Sarkozy by rozdělení monopol přál více než Royalová) a také přístup německé vlády, která se zpočátku stavěla proti, nyní ale i pod vlivem růstu cen elektřiny začíná ustupovat.

Čeští politici se rozdělení ČEZ brání se zatím nekonkrétními poukazy na ohrožení energetické bezpečnosti země. Rozhodnutí komise, které by mělo přijít v příštích měsících, by se ale musela vláda podřídit.

A jak by na tom vydělal český spotřebitel? „Efekt unbudlingu nelze přeceňovat, celkově z hlediska tržního prostředí by ale bylo dobře, kdyby k němu Evropská komise přistoupila,“ dodává Andrlík.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].