0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Stalo se6. 4. 20073 minuty

Prahou se mihnul „Google dědek“

Je mu čtřiašedesát, nosí tmavě šedý oblek, bílý plnovous a trochu nedoslýchá. A šéfuje dvěma tisícovkám lidí o dvě generace mladších, kteří ho podle všeho milují. Už jen kvůli kšiltovce s falešným copem, kterou nosí do práce, aby mezi dvacátníky lépe zapadl.

Pověsti nelžou – opravdu vypadá jako Architekt z Matrixu. Je mu čtřiašedesát, nosí tmavě šedý oblek, bílý plnovous a trochu nedoslýchá. A šéfuje dvěma tisícovkám lidí o dvě generace mladších, kteří ho podle všeho milují. Už jen kvůli kšiltovce s falešným copem, kterou nosí do práce, aby mezi dvacátníky lépe zapadl.

Vinton Cerf, jeden ze zakladatelů internetu (i když sám říká, že není otec, ale spíš „dědek“) a viceprezident Googlu se už teď může prohlašovat za legendu. Trousí vtipy („…můj počítač Sigma 7 je teď někde v muzeu. Někdo říká, že tam mám být taky.“) a na jeho přednáškách nikdo nespí. A teď jsme se o jeho kouzlu mohli přesvědčit i v Praze, kam přijel hledat nové lidi pro české zastoupení Googlu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pokud vás tedy zajímá, jak se internet za léta změnil, jak změnil svět a kam se vyvine, mohli byste hledat odpověď právě včera a dnes někde v Cerfově blízkosti. Nakonec to tak převratné nebylo a nedozvěděli jsme se mnoho nového. Pro připomenutí, jakým fenoménem dnes síť je, to ale fungovalo dobře.

Konzumenti informací se proměnili v producenty a hybatele věcí. Mění se tvorba a distribuce zábavy. „IPod Generace si diktuje, co chce vidět a slyšet,“ opakuje Cerf známý slogan. Mění se byznys – věci, které nemůžete udělat ve skutečném světě (mít v obchodě milion DVD a CD), můžete podniknout na netu. Každý může přijít s inovací a technologie, která dříve sloužila k nelegálnímu účelu, začne nakonec používat „legální svět“.

Příklad za všechny: BitTorrent – platformu pro sdílení programů, filmů nebo hudby – začala používat hollywoodská studia. Svět se sice dál globalizuje, ale díky internetu se také znovu „lokalizuje – Cerf prohlašuje, že na síti budou získávat větší a větší vliv místní materiály, připravené v místnich jazycích. A budoucnost? Síť bude podle Cerfa čím dál tím víc „asijská“, protože v Asii je dnes nejvíce uživatelů - bezmála 400 milionů. Perspektiva je především v mobilech – možná brzy nahradí notebooky. A přes mobily půjde dostat internet do Afriky.

A co vzkazuje Cerf těm, kdo stále nemohou pochopit, proč společnost, která se proslavila heslem „don´t be evil“ pomáhá Číně s cenzurou vlastního produktu? „Je lepší tam být a poskytnout maximum možných informací než tam nebýt vůbec,“ říká Vinton Cerf. „Před měsícem jsem byl v Pekingu a lidé, s nimiž jsem se setkal, mluvili kriticky o vládě, což dřív nebývalo. Neříkám, že je to naše zásluha, ale společnost se otevírá,“ obhajuje legenda spolupráci své firmy s komunistickou Čínou.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].