Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Návrat nebezpečného muže

Jméno Emila Dosseva už skoro nikomu nic neřekne. Většinou už jsme zapomněli, že Dossev je součástí jednoho z nejstrašidelnějších příběhů, který kdy řešila tuzemská policie, a že jeho návrat může konečně osvětlit příběh brutálních kuplířů a jejich možné propojení s policií.

Jméno Emila Dosseva už skoro nikomu nic neřekne. Když včera vystoupil na pražském letišti Ruzyně v doprovodu policistů a s pouty na rukou ze sofijské linky, zaregistrovala to televize Nova. Bulharsko nám vydalo vraha odsouzeného v Česku před lety k patnácti rokům vězení, konstatovala zpráva. Většinou už jsme ale zapomněli, že Dossev je součástí jednoho z nejstrašidelnějších příběhů, který kdy řešila tuzemská policie, a že jeho návrat může konečně osvětlit příběh brutálních kuplířů a jejich možné propojení s policií.

V roce 1997 rozjela policie operaci s názvem Úder. Měla informace, že parta bulharských kuplířů nutí dívky dovážené z východu k prostituci neuvěřitelně odporným způsobem. Znásilňuje je, zavírá do sklepů, drží o hladu a žízni, několik dívek zmizelo úplně a existovalo podezření, že je bulharští kuplíři zavraždili. Tělo jedné z nich policisté našli ve sklepě domu, který gang používal. Oběť musela projít před smrtí strašným bitím, měla zlámané ruce, žebra, kosti v obličeji.

Čtyři sta policistů provedlo razii v bordelech v severních Čechách, bylo zatčeno pětašedesát lidí. Ale to byl konec dobrých zpráv. Dva šéfové gangu – Cvetomir Belčev a Emil Dossev – uprchli. Drtivou většinu zatčených musela policie ihned propustit, obvinila pouze šest lidí. Všechno nasvědčovalo tomu, že kuplířům někdo z policie akci Úder dopředu prozradil.

Inspekce ministra vnitra nenašla mezi policisty žádného viníka. A co bylo nejhorší, gang fungoval dál. V roce 2001 se na policii v Teplicích obrátila jedna z dívek, která si prožila bití a mučení. Opět mluvila o bulharských kuplířích. Druhý den skončila znovu v bordelu. Někdo z policie ji prozradil kuplířům.

Belčeva zatkli v roce 1999 v Polsku, dnes sedí v českém vězení. V roce 2003 byl hlavní postavou skandálu, který odhalil, že Belčev řídí gang z vězení, mobilem, který mu přinesl uplacený dozorce.

Dossevovo zatčení je důležité. Belčev při policejních výsleších i před soudem sváděl vše na něj. Dossev prý mučil a zavraždil nalezenou dívku. On prý měl kontakty na policii, on byl šéfem gangu, jemuž se setkávaly v rukou všechny nitky.

Nedá se odhadnout, zda bude Dossev mluvit, ale jeho výpověď může pomoci odhalit pozadí organizování tuzemské prostituce a propojení kuplířů s uplacenými policisty. „Byl odsouzen už před lety a jako uprchlý může požádat o obnovu procesu. V něm se mohou objevit zcela nové důkazy,“ říká soudkyně Jana Kurešová z Krajského soudu v Ústí nad Labem, který bude Dossevův případ možná znovu soudit. „Bude dělat vše pro to, aby si těch patnáct let nemusel odsedět, snad prozradí věci, které nám pomůžou všechno rozmotat,“ dodává policista, který se zabývá vyšetřováním obchodu se ženami.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].