Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Bondy v Budapešti

Několik dní poté, co se redaktoři kulturních rubrik ve svých nekrolozích rozloučili s Egonem Bondym, přišel do pražských redakcí e-mail s fotografiemi rozesmátého gurua undergroundu, jak si evidentně v dobrém rozmaru dává espreso na jedné z rušných budapešťských tříd nebo jak pózuje před tamním kosmetickým salonem.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Několik dní poté, co se redaktoři kulturních rubrik ve svých nekrolozích rozloučili s Egonem Bondym, přišel do pražských redakcí e-mail s fotografiemi rozesmátého gurua undergroundu, jak si evidentně v dobrém rozmaru dává espreso na jedné z rušných budapešťských tříd nebo jak pózuje před tamním kosmetickým salonem.

„Teprve teď se Bondy opravdu skvěle baví!“ píše odesilatel pošty Tomáš Mazal, publicista a autor životopisné knihy o Bohumilu Hrabalovi. „Požádal mě coby řidiče, odjeli jsme do cizího státu, poněkud jižním směrem. Jako vždy, na bulváru fláká se po kavárnách (samozřejmě nechává za sebe platit), ráno mu nosím z hotelové recepce noviny a časopisy, pak se oba válíme smíchy, co o něm všechno v nekrolozích píší… to je opravdu úžasná prdel! Zdravíme vás všechny – vzpomínejte a pište dál!“

Bondy, který dosud nebyl pohřben, zemřel podle zpráv v médiích 9. dubna na následky popálenin. Teprve aktuální vydání slovenského týdeníku Plus 7 dní přináší další podrobnosti: osudnou se v Bratislavě žijícímu básníkovi a filozofovi měla stát cigareta, s níž usnul v posteli. V závěti prý Bondy žádal, aby jeho smrt nebyla medializována a aby z něj nedělali hrdinu. Právě proto by měl být pohřeb v Praze určen jen pro jeho příbuzné. Uložení urny je podle týdeníku naplánováno na květen. Při obřadu by měla zahrát skupina Plastic People of the Universe, pro niž psal texty.

Podařil se tedy Bondymu geniální vtípek a jeho odchod z toho světa je jen povedenou mystifikací? „Ne, byla to taková sranda, černý humor,“ vysvětluje Mazal, který byl s Bondym v Budapešti před čtyřmi lety, kdy také vznikly nyní rozesílané fotografie. „Volal mi zatím jeden zděšený novinář. Polekal se, že si to s Bondyho smrtí pořádně neověřili a spolehli se původně jen na esemesku, která přišla z Bratislavy od jednoho jeho přítele.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].