Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Spolupracujeme

Svoboda nebo nutnost?

Od ledna příštího roku budou moci Kubánci vycestovat do zahraničí jen na cestovní pas. Kubánská vláda se totiž s platností od příštího ledna chystá zrušit povinnost žádat o povolení k výjezdu do ciziny. Tento průlom v migračním zákoně ale naznačuje, že víc než svobodný pohyb pro vlastní občany leží Kubě na srdci krachující ekonomika.

Kuba • Autor: Martin A. Petříček
Kuba • Autor: Martin A. Petříček

Kuba rozhodla, že svým občanům umožní cestovat do zahraničí, aniž by museli žádat o výjezdní doložku, což byla zdlouhavá a finančně náročná cesta. V současnosti se výjezdní doložky vydávají jen na jedenáct měsíců a podle korespondentky britské stanice BBC, většina Kubánců systém vydávání „nenávidí“. Nynější reforma migračního zákona počítá s tím, že lidé s trvalým pobytem na Kubě budou moci vycestovat až na 24 měsíců.

Zjednodušený systém většina Kubánců podle informací BBC vítá, otázkou zůstává, zda si budou moci dovolit vůbec někam vyjet. „Kubánci se potýkají s otázkou finančních prostředků, neznamená to tedy, že hned vyrazí do ciziny a není jasné, zda to bude takhle jednoduché,“ komentuje nečekané opatření kubánské vlády Lukáš Krejčí z Člověka v tísni.

„Může nastat problém, že přestanou vydávat pasy a vše bude na zlovůli úředníků,“ dodává Krejčí. Obává se také možné šikany a vzniku korupčního prostředí. Pro státní sektor na Kubě pracuje přes osmdesát procent obyvatelstva a ačkoli mají úředníci spoustu výhod, jako například zdravotní péči a léky zdarma, pobírají velmi nízké platy. To vytváří ideální prostor pro korupci, míní experti.

Současný prezident Raúl Castro po nástupu k moci v roce 2008 zahájil řadu reforem vedoucích k uvolnění zákonů a norem v obchodní, sociální i politické sféře. Kubánci nyní mohou například vlastnit nemovitosti nebo zakládat soukromá družstva. Víc než z potřeby zemi demokratizovat však bratr známého revolucionáře Fidela Castra jedná z nutnosti, jelikož země se od rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let dostala do hospodářských potíží. I uvolnění migračního zákona nasvědčuje tomu, že Kuba se potřebuje spoléhat na své občany pracující v zahraničí.

Ne všichni se ale budou uvolněnému režimu cestování těšit. Z obav odlivu mozků plánuje kubánská vláda v některých sektorech zachovat výjezdní omezení. Lékaři, vojenští činitelé a jiní pracovníci důležití pro chod státu nadále nebudou smět zemi opustit. "Úprava migračního zákona našeho revolučního státu si vyhrazuje právo vymezit se proti intervencionistické politice USA a jejich spojenců," píše se v oficiálním prohlášení vlády. „Proto opatření udržet lidský kapitál vybudovaný Revolucí na Kubě, který by nám mohly ukrást západní mocnosti, zůstanou nadále platná.“

Autorka je stážistka.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].