Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Zkumavka

Roboti by už neměli ubližovat lidem

Yumi by měl skládat mobilní telefony

Autor: Archiv
Autor: Archiv

Každý rok svět zaplaví stovky milionů nových mobilních telefonů. Jestli jste si mysleli, že je kdesi v obřích čínských továrnách vyrábějí sofistikovaní roboti, zamyslete se znovu. Běžný Číňan, a vlastně kdokoliv jiný, by označení „robot“ mohl považovat za urážku. Tamní výrobny zaměstnávají miliony lidí, kteří pro domácí i světový trh každý den znovu a znovu skládají nové typy chytrých telefonů. Pěkně postaru, rukama.

Teprve před pár měsíci čínští výrobci ohlásili, že začnou některé pracovníky nahrazovat stroje. Ale půjde to pomalu a ztuha. Na jemnou práci v oblasti stále se zmenšující mikroelektroniky totiž dnešní roboti pořád ještě nejsou stavěni. A co je horší, neumějí bezpečně spolupracovat s člověkem. Což je problém, který se výrobci robotů rozhodli řešit.

Vidět na vlastní oči desítky obřích robotů ve výrobní lince automobilky, to je sen každého technického nadšence. Ten si ale také okamžitě všimne, že stanoviště robotů jsou v naprosté většině případů striktně oddělena od pracovišť, na kterých se pohybují živí lidé. Když už tyhle dva druhy náhodou pracují poblíž, zavírají roboty do klece. Lidem by totiž mohli ublížit.

Přesně to se stalo koncem června v německé továrně automobilky Volkswagen v Kasselu. Dvaadvacetiletý zaměstnanec společně s kolegou instaloval velkého robota, který přemisťuje automobilové komponenty. V jednom okamžiku ho ale robot uchopil a přitiskl ke kovové desce. Vážným zraněním hrudníku mladík následně v nemocnici podlehl.

Tragikomického rozměru nabírá tento incident v okamžiku, kdy se dozvíme, že státní žalobce neví jist, koho a zda vůbec a za tento přečin obvinit. Zatím to vypadá, že šlo o lidskou chybu. Ostatně jako ve většině ze šestadvaceti případů zaznamenaných za uplynulých 30 let, kdy robot na pracovišti zavinil smrt pracovníka.

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně se nedávno představil nový typ robota jménem YuMi, který by měl podobným případům zabránit. Prozatím v oblasti výroby spotřební elektroniky. YuMi vybavený dvěma pažemi a tělem zdálky připomíná torzo člověka. Je relativně malý, takže není problém umístit ho na pracovní stůl. Je vyvinutý tak, aby dokázal nejen skládat malé produkty typu mobilních telefonů, ale navíc na tom s člověkem přímo spolupracoval. Je vybaven senzory, díky kterým se nemůže stát, že by člověka udeřil, nebo dokonce zranil. V případě, že zaznamená kolizi, okamžitě své pohyby zastaví.

Zda je ale tak levný, aby se jím vyplatilo nahradit miliony čínských pracovníků, to se teprve ukáže.

Autor je šéfredaktorem serveru www.hybrid.cz

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].