Rána pro Monsanto: Postřik Roundup způsobil rakovinu, rozhodl sanfranciský soud
 
Roundup
Monsanto: Absolutně něěkodný • Autor: REUTERS

Porota v kalifornském San Francisku rozhodla, že agrochemická firma Monsanto musí vyplatit Edwinu Hardemanovi odškodné 80 milionů dolarů za to, že její výrobek - populární jed na hubení plevele Roundup - způsobil žalujícímu rakovinu. Jak píše server National Public Radio, rozsudek je považován za „velkou ránu“ pro Monsanto, protože firma čelí po světě ve stejné věci už tisícovkám žalob.

Hardeman používal herbicid Roundup (mimochodem nejprodávanější přípravek svého druhu na světě) při hospodaření na svém pozemku více než dvacet let a podle argumentace jeho právníků to mělo „zásadní vliv“ na rakovinu lymfatického systému, která mu byla diagnostikována před čtyřmi lety. Šestičlenná porota federálního soudu v San Francisku – u něhož podle National Public Radio (NPR) leží několik set podobných žalob - se s tím ztotožnila.

Reklama
Reklama

Vlastník firmy Monsanto, společnost Bayer, po vyhlášení rozsudku zopakovala své letité tvrzení o nezávadnosti Roundupu a oznámila, že se odvolá. „Výrok poroty nás zklamal,“ cituje NPR ze stanoviska firmy, „ale podle našeho názoru nemůže přebít čtyřicet let rozsáhlého vědeckého zkoumání a výroků regulačních komisí po celém světě, podle nichž jsou herbicidy na bázi glyfosátu bezpečné a nemají vliv na vznik rakoviny. Zdůrazňujeme dále, že rozsudek poroty v tomto procesu nemá žádný dopad na budoucí žaloby a soudy v téže věci, protože každý takový proces má vlastní faktické a právní souvislosti.“

Čtěte také: Glyfosáty používáme mnohem víc, než bychom měli

Bezpečnost glyfosátu ale není tak jednoznačná, jak by se z prohlášení společnosti Bayer mohlo zdát. V roce 2015 však přišla Světová zdravotnická organizace  a Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) s hodnocením glyfosátu jako potenciálně karcinogenní látky, která může u lidí způsobovat rakovinu.  IARC přitom výslovně zdůraznila, že glyfosát v kombinaci s jinými látkami může navíc vykazovat vyšší toxicitu než glyfosát v čistém stavu - a mezinárodní panel agentury hodnotil právě rakovinotvornost Roundupu, nikoli čistého glyfosátu.

Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin a Evropská agentura pro chemické látky označily glyfosát za neškodnou látku a Evropský parlament v roce 2017 odhlasoval prodloužení licence na používání glyfosátu o pět let. Za schválení, používání či zákaz herbicidů s obsahem glyfosátu však zodpovídají v Unii jednotlivé členské státy samostatně. V Česku je používání povoleno s tím, že od 1. ledna 2019 se nesmí herbicidy s obsahem glyfosátů používat plošně na urychlení dozrávání některých plodin. Některé obchodní společnosti – například Hornbach – ovšem vyvodily z protichůdných zpráv vlastní závěr a kvůli obavám z možných zdravotních rizik pro zákazníky stáhly Roundup z nabídky.

„Z postupu Monsanta je jasné, že vedení firmy je zcela lhostejné k možnosti, že Roundup způsobuje rakovinu, a místo toho se soustředí na manipulaci s veřejným míněním a na útoky proti každému, kdo má o jejich výrobku přirozené a oprávněné pochybnosti,“ cituje NPR ze stanoviska právní kanceláře zastupující u soudu Edwina Hardemana. „Porotci svým výrokem povolali Monsanto k zodpovědnosti za její letitou korporátní zločinnou činnost a vyslali zprávu, že firma musí změnit způsob, jakým dělá svůj byznys.“

Už lonii v srpnu přitom padl v Kalifornii podobně průlomový rozsudek. V první instanci porota bývalému školníkovi Dewaynu „Leemu“ Johnsonovi přiznala odškodnění 39,2 milionu dolarů za poškození zdraví způsobené herbicidem Roundup firmy Monsanto, jímž několikrát ročně hubil plevel na školních pozemcích. Johnson je v posledním stadiu rakoviny lymfatického systému a soud uznal argumentaci obžaloby, podle které se na vzniku nemoci podílel zmíněný přípravek.

https://www.youtube.com/watch?v=cG0G0JvmIHM

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte