Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Rakousko a Dánsko jako první v Evropě uvolňují opatření

Vídeň nejprve otevírá obchody, Kodaň školky a základní školy, protože prodej nepřerušila

Největší kodaňská atrakce bez turistů • Autor: Rasmus Degnbol / AFP / Profimedi
Největší kodaňská atrakce bez turistů • Autor: Rasmus Degnbol / AFP / Profimedi

Rakousko a Dánsko patřily (spolu s Českem) k prvním evropským zemím, které zavedly přísnější opatření, aby zpomalily šíření koronaviru. Nákazu se skutečně podařilo výrazně zadržet, a není tedy překvapivé, že právě v těchto zemích nejvíce pokročily debaty o postupném uvolňování a návratu do “normálu”.

V sousedním Rakousku bylo zatím potvrzeno 12 461 případů nákazy.  Kancléř Sebastian Kurz v pondělí oznámil, že se od 14. dubna znovu otevřou malé obchody, hobby markety a nákupní centra se zahradnickými potřebami. Pokud se epidemie opět nezačne šířit, dojde k dalšímu uvolnění v květnu: na 1. máje budou otevřeny další podniky, například kadeřnictví, zhruba od poloviny května by pak dle hrubého plánu mohly být znovu otevřeny kavárny a restaurace. Koalice složená z Kurzových lidovců a Zelených zatím neřekla, kdy bude obnovena výuka na školách, ani kdy se otevřou hranice. Vláda nepočítá s tím, že hromadné sportovní či kulturní akce budou povoleny dříve než v červenci.

Je tedy zjevné, že zatím dojde jen k přiblížení se k životu před koronavirem. Kurz na Rakušany apeloval, aby i o Velikonocích dodržovali odstup a omezili sociální kontakty na minimum. Vláda zároveň minulý týden zavedla povinnost nosit roušky v supermarketech, kterou nyní rozšířila i na hromadnou dopravu. V Rakousku tedy neplatí plošné nařízení jako v Česku: po liduprázdné vesnici či v ulicích a parcích je možné se procházet bez masky.

Podle jiného scénáře probíhá uvolňování v Dánsku, které doposud podle údajů Johns Hopkins University zaznamenalo 4989 případů nákazy. “Bude to trochu jako balancování na laně. Pokud zůstaneme stát příliš dlouho na místě, tak ztratíme rovnováhu. Pokud půjdeme příliš rychle, hrozí nám také pád,” cituje agentura Reuters dánskou premiérku Mette Frederiksen.

Jako první se zde mají od příští středy znovu otevřít školky a základní školy - ovšem pouze v případě, že počet nakažených přes Velikonoce nestoupne. Školáci mají podle premiérky trávit co nejvíce času venku a uvnitř třídy sedět a pracovat ve větším odstupu než obvykle.

Dánsko nemusí tak jako Rakousku znovu otvírat obchody - nikdy totiž většinu z nich nezavřelo. V další fázi uvolňování má dojít k otevření restaurací a kadeřnictví. Střední školy, knihovny, kostely pak mají zůstat zavřené minimálně do 10. května. Zákaz pořádání hromadných akcí má platit až do srpna. Hranice se sousedními státy zatím podle sociálně-demokratické premiérky zůstanou zavřené.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].