Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Pospíšil: Už nechceme Hřiba model 2019

Pražská koalice se opět hádá, ale zatím nerozpadá, říká šéf pražské TOP 09

Jednání o magistrátní koalici, 2019: Hřib, Pospíšil, Čižinský • Autor: Milan Jaroš
Jednání o magistrátní koalici, 2019: Hřib, Pospíšil, Čižinský • Autor: Milan Jaroš

Jedna ze tří stran pražské koalice – TOP 09 - už nechce dál spolupracovat s pirátským primátorem Zdeňkem Hřibem. Přinejmenším ne za nynějších podmínek.  Po několika nedávných střetech s Piráty si krajský výbor TOP 09 v pondělí večer velkou většinou odhlasoval, že Hřibovi vyslovuje nedůvěru a že požaduje „dohadovací řízení“ o dalším postupu v rámci koalice.

Podle pražského lídra TOP 09 Jiřího Pospíšila, který byl loni po volbách dalším hlavním uchazečem o post primátora, ale nejde o to koalici rozbít. Situace prý není tak kritická, aby TOP 09 - jež tvoří se STAN uskupení Společné síly pro Prahu – spojila síly s ODS nebo s ANO a trojbarevnou koalici rozbila. Nicméně zároveň prý nelze dál pokračovat v dosavadních kolejích. „Je třeba si po roce udělat revizi. Podle nás primátor selhává,“ říká Pospíšil v rozhovoru pro Respekt.

Co přesně váš požadavek znamená. Koalice nekončí, tak co se tedy mění?

Chytáte mě v autě, tak budu odpovídat zcela autenticky, jak to cítím. Pan Hřib nemá naši důvěru, na krajském výboru pro nedůvěru hlasovalo 26 z 27 našich lidí. Nevěnuje se městu, řeší témata, která s městem nesouvisí. Piráti kopou a útočí, přitom díky nám mají primátora. Je třeba si po roce říct, jak dál.

A jak dál? K čemu povede „dohadovací řízení“?

Chceme solidní debatu nad plněním programu. Plno otázek tu visí ve vzduchu, je asi nutné si říct, že máme problémy. Vyvrcholilo to sporem o družstevní bydlení – který už je mimochodem po našem oznámení odblokován, takže jistý posun už je vidět.

Kam povede nedůvěra primátorovi? Chcete současnou koalici, ale nechcete primátora?

To už mě tlačíte moc daleko. Naše představa je taková, že povedeme věcnou programovou debatu. Nerozbíjíme koalici. Ale primátor podle nás selhává a na plnění programu je to vidět. Debata o tom, co se nám nedaří, nebyla - a to považuju za chybu. O tom chceme mluvit.

V čem primátor selhává?

To je mnoho věcí. Naposledy zmatky kolem zveřejnění Babišova auditu nebo páteční konflikt ohledně zmíněného družstevního bydlení, kdy našim politikům na tiskovce říká, že mají skončit. To je lidsky nepřijatelné. Přitom v řešení problémů, které se týkají obyvatel Prahy, máme rezervy. Vize a nápady v tomto směru od něj nevidíme. Chybí věcná a systematická práce, kde by se jel program.

Piráti však za svým primátorem stojí a třetí partner Jan Čižinský říká, že „tato koalice je z hlediska plnění programu nejlepší, jakou můžeme mít“. Co tedy chcete dělat?

My jsme panu primátorovi vyslovili nedůvěru. Přišlo 27 lidí a z nich 26 takto rozhodlo, takže já jen reflektuji toto kolektivní rozhodnutí. Někteří měli ještě tvrdší stanovisko, abychom rovnou koalici opustili. Ale jak jsem řekl, tak daleko jít nechceme. Berme nynější stav jako určitý kompromis, kdy chceme onu věcnou debatu o programu. Uvidíme, jak to budou reflektovat naši partneři. I to dost napoví.

Nejde z vaší strany o odvetu v reakci na to, kdy se do vás Piráti obouvají a získávají si pozornost tím, že navrhují zánik TOP 09?

Ano, to s tím také souvisí. Ale nejde samozřejmě jen o to. Neděláme umělé rozhodnutí. Dosud jsme byli loajální, byli jsme zticha, respektovali jsme dohodu o spolupráci. Teď už se ale musíme ozvat. Máme partnera, který si přeje, abychom zanikli, přitom sám neodvádí kvalitní výkony. Pan Hřib není v pozici Pavla Béma, kdy by za sebou měl většinu zastupitelstva. Má stejně hlasů jako my nebo pan Čižinský - čekal bych proto od něj minimálně větší citlivost při jednání.

Vy jste už několikrát naznačil, že byste uměl spolupracovat i s ODS. Je to váš záložní plán?

ODS je pro nás nejbližší, bližší než oba levicové subjekty, s nimiž jsme v koalici dnes. Ale k této koalici teď alternativa není. Pan Čižinský má z ODS fobii, takže alternativa by vyžadovala koalici s hnutím ANO - a tu my nikdy dělat nebudeme.

Jaká je pak vaše páka na to, aby se něco změnilo podle vašich představ?

Ano, máte pravdu – do spolupráce s ANO kvůli tomu nepůjdeme. Ale nenecháme na sobě štípat dříví.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].