Zdeněk Hřib není v politice dlouho, přišel do ní ale v okamžiku, který by mu mohl kdokoli z parlamentní opozice závidět. Jako primátor Prahy totiž drží v šachu Andreje Babiše, pro zbytek politické scény zatím neporazitelného. Ukazuje se to ve sporu o tzv. vládní čtvrť.

U nás na parkovišti

Babiš jako by si usmyslel postavit pomník své politické slávy. Přišel s nápadem, že na severní periferii Prahy vznikne na zelené louce nová čtvrť, kam se na povel přesunou vládní úřady. Celkem má jít zhruba o deset tisíc úředníků ze sto patnácti budov.

Proti akci se zdvihl odpor. Například předseda České komory architektů Ivan Plicka namítá, že symboly státu patří do centra města, nikoli na jeho okraj. Pokud si podobný sentiment odpustíme, plán jisté výhody má. Stačí se zajít podívat na vltavské nábřeží naproti ostrovu Štvanice. Klidná část města u řeky slouží jako parkoviště pro ministerstvo dopravy. Podobné je to o kousek dál u ministerstva zemědělství. Přesun úřadů by tedy mohl centru města uvolnit prostor, který by se dal využít tak, jak chtějí občané, nikoli byrokraté. Obecně totiž platí, že vládní úřady kdovíjaké terno nepřinášejí. Hyzdí okolí, dusí život v přilehlých ulicích a generují nemálo automobilové dopravy.

Jenže problém je v detailech. U Babišovy vládní čtvrti jde o klasicky nedomyšlený projekt, jehož dva hlavní aktéři – Úřad vlády a městská rada – mají velmi odlišné zájmy. Babiš chce ušetřit, dostat úředníky pod lepší kontrolu a zapsat se do dějin mamutí…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2452

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte