NASA a Musk úspěšně odzkoušeli novou cestu do vesmíru
 
NASA
Přiblížení kapsle Dragon na ilustraci NASA • Autor: nasa.gov

Vesmírná loď Crew Dragon se v neděli před polednem spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) a úspěšně zakončila testovací let, který otvírá novou cestu do vesmíru.  Spojené státy mají poprvé od odstavení raketoplánů vlastní způsob, jak dostat lidi do kosmu. Zároveň jde o první expedici, kdy k ISS doletěla privátní loď určená pro lidskou posádku.

Kapsli Crew Dragon postavila firma SpaceX podnikatele Elona Muska, stejně jako nosnou raketu Falcon, která plavidlo vynesla v sobotu na oběžnou dráhu. Test je výsledkem dlouholetých příprav SpaceX a americké vládní agentury NASA. Ta si posledních osm let musela kupovat pro své astronauty místa na ruských lodích, které byly od odstavení raketoplánů jediným spojením mezi Zemí a ISS.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=K9IKcWSUFyk

Plavidla SpaceX už na ISS nějakou dobu létají, ale Crew Dragon je první typ určený pro přepravu lidí. Do kosmu vyvezl figurínu jménem Ripley pojmenovanou podle hlavní postavy filmové sci-fi série Vetřelec - oblečenou do skafandru a obloženou měřáky pro sběr dat potřebných pro budoucí let člověka.

Crew Dragon se spojil s ISS po 18 obletech Země devět minut před polednem středoevropského času, v oblasti severně nad Novým Zélandem. Loď odstartovala z Floridy v sobotu dopoledne.

Úspěšný test je milník pro SpaceX v jejím úsilí získat od NASA kontrakt na přepravu astronautů a také povolení k turistickým letům s civilisty. Výhledově Musk lidstvu slibuje dopravu až na Mars.

Čtěte také: Soukromý kapitál je tahounem kosmonautiky

https://www.youtube.com/watch?v=2ZL0tbOZYhE&feature=youtu.be

 

 

 

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 715

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte