Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Koukni na tu věc, kámo aneb UFO nad Pacifikem

Jak dva američtí piloti pronásledovali záhadný objekt, jehož chování se vzpírá zdravému rozumu

Dnes už bývalý pilot David Fravor  • Autor: youtube
Dnes už bývalý pilot David Fravor • Autor: youtube

Není to nová historie, psalo se o ní už loni v prosinci. Vlastně ani neexistuje důvod ji teď připomínat. Kdyby zároveň nešlo o příběh, který stále nedá spát žádnému milovníkovi záhad. Pokud jste o něm náhodou ještě neslyšeli, tady je:

Americký křižník U.S.S. Princeton plující v roce 2004 u kalifornských břehů po dva týdny občas zaznamenával záhadný letoun, který se náhle zjevoval ve výšce téměř pětadvaceti kilometrů a pak prudce klesl do šestikilometrové výšky, kde se vznášel. Poté buď zmizel z radarů, nebo vystřelil zpět do výšky.

Nakonec křižník, pohybující se nedaleko San Diega, poslal za objektem dvě stíhačky F/A 18F Hornet patrolující poblíž. Když se „sršni“ k letounu přiblížili, neviděli jejich piloti nejprve nic. Pak ale jeden z nich pohlédl dolů. To, co spatřil, zní natolik šíleně, že raději citujme důvěryhodný pramen – The New York Times:

„Moře bylo toho dne klidné, vlny se ale lámaly nad něčím, co spočívalo těsně pod hladinou. Ať to bylo cokoliv, bylo to dost velké na to, aby to rozčeřilo oceán. A patnáct metrů nad mořem se vznášel jakýsi bělavý letoun, asi 12 metrů dlouhý, oválného tvaru. Pohyboval se chaoticky sem a tam. … Vypadalo to, jako by se voda pod ním vařila.“

Velitel letky David Fravor zahájil kruhový sestup k objektu, jak se však k němu blížil, podivný letoun začal stoupat, mířil mu vstříc, jako by se s ním chtěl setkat na půl cesty. Fravor si to namířil přímo vstříc neznámé věci, ta se však dala na ústup. „Nikdy jsem neviděl takovou akceleraci. Dost mě to tedy zneklidnilo,“ vyprávěl později pilot.

Křižník Princeton pak stíhačky převelel na takzvaný CAP point, pozici vzdálenou necelých 100 kilometrů od místa setkání se záhadným objektem. Sotva piloti vyrazili, operátor jim z křižníku hlásil: „Pane, tomu neuvěříte. Ta věc už je na vašem CAP pointu.“ Stíhačky přitom neletěly k cíli ani minutu a urazily teprve třetinu cesty. Když pak dorazily na místo, objekt opět zmizel.

Námořnictvo předalo celou věc ministerstvu obrany, které ji zařadilo do programu Advanced Aviation Threat Identification Programme (Program identifikace pokročilých vzdušných hrozeb). Utajený program ministerstva obrany pro sledování UFO byl ukončen v roce 2012, Pentagon ale celou věc zveřejnil až koncem loňského roku. K záběrům pořízeným z paluby jedné ze stíhaček neposkytl žádný komentář. „Koukni na tu věc, kámo! Ono to rotuje!“ volá na videu v úžasu jeden z pilotů.

Vědci zůstávají opatrní: „Potřeboval bych mnohem víc údajů a kontextu, abych pochopil, o co jde. V zemské atmosféře se odehrává hodně podivných jevů, které zasluhují bližší zkoumání. Tvrdit, že to, co vidíme, je technicky vyspělá mimozemská loď – to by bylo opravdu ukvapené,“ řekl BBC v prosinci Caleb Scharf, ředitel Astrobiologického centra Kolumbijské univerzity v New Yorku.

O něco jasněji v tom, co se tehdy odehrálo, má velitel Fravor: „Nevím, co jsem viděl. Nemělo to žádné trysky, křídla ani rotory - a létalo to rychleji než F-osmnáctky. Nepocházelo to z tohoto světa. Chtěl bych se tím proletět,“ vzpomínal pro různá média na zřejmě nejpodivnější okamžik svého života.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].