Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Když bude strážník odsouzen za týrání bezdomovců, medaili mu zase seberu

S mladoboleslavským starostou nejen o tom, proč vyznamenal jednoho ze dvou obviněných městských policistů

U okresního soudu v Mladé Boleslavi začalo hlavní líčení se dvěma městskými strážníky – Jaroslavem Bělským a Martinem Roučkou • Autor: Milan Jaroš
U okresního soudu v Mladé Boleslavi začalo hlavní líčení se dvěma městskými strážníky – Jaroslavem Bělským a Martinem Roučkou • Autor: Milan Jaroš

U okresního soudu v Mladé Boleslavi ve čtvrtek začalo hlavní líčení se dvěma městskými strážníky – Jaroslavem Bělským a Martinem Roučkou. Obžaloba je viní ze zvlášť závažného zločinu mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání, to vše ve spolupachatelství. Podle spisu týrali bezdomovce, vozili je za město, kde je bili, nebo na ně v noci útočili v místě, kde přespávali. Líčení bude pokračovat zhruba za měsíc. Jednomu ze strážníků Martinu Roučkovi přitom primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) jen dva dny před začátkem hlavního líčení dal medaili za zásluhy. Soudce Rudolf Havelka to komentoval slovy, že si snad primátor ze soudu a policie dělá legraci.

Děláte si tedy ze soudu a policie legraci?

Pan soudce už vydal rozsudek? Nevydal. To znamená, že ten obžalovaný je považován ze nevinného nebo vinného?

Máte na mysli presumpci neviny.

Je nevinný. Medaile za zásluhy dostávají strážníci podle odsloužených let. Dostal medaili, protože je v tuto chvíli nevinný a odsloužil deset let. Pokud bude odsouzen, odeberu mu nejen tuto medaili, ale i všechny předchozí.

Medaile se dá odebrat?

Myslíte, že medaile za věrnost městské policii se nedá odebrat? Dáváme ji z našeho rozhodnutí, takže ji také můžeme odebrat. Ale zpět k původní otázce. Nedělám si srandu ani z policie, ani ze soudu. Jestli se pan soudce už rozhodl, že jsou vinni, měl vynést rozsudek. Nemůže říkat takové věci.

Takže tím naopak soudce rozzlobil vás?

Spíš vy – tím, na co se to ptáte. Je třeba vnímat, že v tuto chvíli jsou strážníci nevinni. Jestli soudce něco takového říká, bylo by dobré, aby to měl doložené. Když komentuje moje chování, předpokládám, že to bude v zápise.

Raduan Nwelati • Autor: ODS.cz
Raduan Nwelati • Autor: ODS.cz

Zaznělo to během líčení, takže zřejmě bude.

Děkuji za informaci, že to řekl.

Budete s tím něco dělat?

To nechte na mě.

Ale přece jen, proč jste mu tu medaili dával? To nevěříte policii a státnímu zástupci, kteří věc poslali před soud?

Jak říkám, ta medaile je za odsloužená léta. Protože je doteď nevinný a ty roky odsloužil, nemám důvod mu ji neudělit.

Co si o kauze myslíte?

Nic si nemyslím. Nebudu dělat soudce.

Fakt, že městští strážníci stojí před soudem kvůli podezření, že týrali lidi bez domova, vás nezneklidnil?

Z mého pohledu jsou nevinni. Nebudu svými výroky ovlivňovat pocity lidí. Když jsem se dozvěděl o tom podezření, stáhl jsem je z terénu, dělali pak na kamerovém systému. Pomohl jsem jim zajistit obhájce, to je povinnost zaměstnavatele. Pokud budou vinni, budou si ho muset zaplatit. Pokud budou nevinni, budu požadovat omluvu od státní policie, která případ řešila.

Čtyři svědci, lidé bez domova, kteří sami zažili agresivitu strážníků nebo viděli, jak bijí někoho dalšího, působili celkem věrohodně. Proč by si vymýšleli?

To se zeptejte někoho jiného. Nebyl jsem tam, dění na soudu probírat nebudu.

Nechcete se třeba se svědky potkat osobně a zeptat se jich na to, co zažili?

Nemám chuť se s nikým potkávat. Od toho je soud a policie, aby se věci prošetřily. Pro případ, že by to náhodou byla pravda, jsem dotyčné strážníky stáhl z terénu, na kamerový systém, aby se to nemohlo dít dál.

U soudu také zaznělo, že se na násilí měli podílet nebo mu přihlížet i další minimálně dva strážníci. Policie se ale nezabývala zjišťováním, o koho konkrétně šlo, Víte o tom?

Nejsem účastník soudu. Tuto informaci nemám. Policie mě neupozornila, že hrozí nějaké nebezpečí.

Když jsme se spolu krátce bavili před začátkem hlavního líčení, říkal jste, že může jít o komplot bezdomovců. Že se mohou strážníkům mstít za to, že je nenechali pít na veřejnosti či polehávat na lavičkách. Taková hypotéza zazněla i u soudu. Myslíte tedy, že se bezdomovci mstí?

To jsem řekl neuváženě.

U soudu se také mluvilo o tom, že bezdomovců v Mladé Boleslavi ubylo a příčinou může být právě brutalita městských strážníků a strach bezdomovců, kteří raději odejdou do jiného města. Ubylo v Boleslavi bezdomovců?

Naopak, přibylo jich, bylo jich kolem sto dvaceti a teď je jich asi sto šedesát. Snažíme se je evidovat, strážníci je kvůli tomu obchází.

Brno rozjíždí projekt housing first, v jeho rámci by v dohledné době mělo dostat přes šedesát lidí z ulice městské byty. Není tohle lepší cesta než bezdomovce vytlačovat?

Připravujeme lepší projekt na resocializaci bezdomovců, na starost ho má náměstkyně Zdeňka Veškrnová.

Dostanou byty, jak plánuje Brno?

Nestačí jim dát byt, potřebují taky práci, psychologa, sociálního pracovníka, lékaře, celý tým lidí.

To jistě, ale chystáte se jim dávat byty?

Náměstkyně přijde s několika návrhy, zatím z nich není vybráno. Taháte ze mě informace předčasně, budeme se rozhodovat mezi několika variantami a jedna z nich může být tato. Zda je to vyloučené, nebo naopak pravděpodobné, to si musíte vyhodnotit sama.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].