Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost

Hřib: Nikdo neodešel s prázdnou, dohoda o koalici je dobrá

S novým primátorem o vyjednávání na pražském magistrátu

praha_radnice-0516
Autor: Milan Jaroš

Pražským primátorem bude Pirát Zdeněk Hřib. Po více než čtyřhodinovém jednání se na tom ve čtvrtek shodli představitelé pirátů, Prahy Sobě a Společných sil pro Prahu. Strany si také rozdělily místa v radě. Praha Sobě Jana Čižinského a Spojené síly pro Prahu, zastřešující TOP 09, STAN a lidovce, budou mít po čtyřech postech, Piráti pak tři. Čižinský ani Jiří Pospíšil nebudou v radě, ale budou předsedy zastupitelských klubů. Koalice bude mít v 65členném zastupitelstvu 39 křesel. „Nechci komentovat průběh vyjednávání. Zásadní je, že všichni dohodu akceptovali,“ říká Hřib.

Jaký je to pocit, být primátor?

Jednání byla dlouhá a vyčerpávající, momentálně převažuje únava. Ale také optimismus: věřím, že v téhle sestavě a s tímhle program zvládneme přinést do Prahy změnu. Takovou, aby se dostala do aktuálního tisíciletí, pokud jde o přístup úřadu k občanům, o jeho transparentnost, rozhýbaní investic.

Piráti, Praha sobě i Spojené síly získaly shodně po třinácti zastupitelích - hlasů jste měli sice nejvíc, ale jen o necelé procento. Přesto jste trval na tom, že budete primátor, jinak nebude koalice. Nebojíte se, že vám tahle neústupnost ubrala u voličů body?

Reakce našich voličů byly jednoznačně pozitivní. Důležité je, že teď, když skončila vyjednávání, bude koalice fungovat jako jeden tým. Má pro to dobré předpoklady, v radě jsou odborníci na všechny oblasti, máme program, na kterém je velká shoda, je to dobrý základ provést změny.

Na čtvrteční schůzce jste se tedy s koaličními partnery dohodli, že budete primátor. Bylo to těžké nebo to šlo jako po másle?

Nechci komentovat průběh vyjednávání. Zásadní je, že všichni dohodu akceptovali a každý může být spokojen. Každý totiž získal v radě oblasti, na kterých mu záleželo. To je jedním z důležitých základů stability koalice.

Marek Švehla: Konečně uvidíme, co v Pirátech dřímá

Vy osobně máte pod sebou IT a evropské fondy, další Piráti Adam Zábranský bydlení a Vít Šimral školství. Chtěli jste jiné oblasti?

Já osobně mám i zahraniční vztahy, Vít Šimral kromě školství i sport, volný čas, vědu, výzkum, inovace a podporu podnikání, Adam Zábranský kromě bydlení také otevřenou radnici, participaci občanů a transparenci. Bude zveřejňovat informace spojené s prevencí korupce. Měli jsme zájem o majetek a majetkové podíly města, zkoušeli jsme to vyjednat, na tom jsme se nějakou chvíli zasekli Nakonec jsme se ale dohodli, že my budeme mít na starost transparentnost a pod to si stáhneme i věci, které se týkají majetku a financí – zveřejnění nájemních smluv na nebytové prostory či zveřejnění faktur, které město proplácí.

Jste tedy s rozdělením oblastí mezi radní spokojeni?

Neodešli jsme s prázdnou a ani naši partneři neodešli s prázdnou, myslím, že je to dobrá dohoda.

Všichni mluvíte o změně, chcete být koalice změny?

Dá se to tak říci.

A co je ta změna?

Město se začne starat o svůj majetek. Pohneme se zásadními investičními projekty. Město začne informace zveřejňovat, nebude je tajit. Umožníme občanům vyřizovat si věci z pohodlí domova nebo během jedné návštěvy, úředník všechno dohledá a vyřídí, člověk nebude muset nic obíhat.

Reklama
Reklama

Čižinský: Je to lepší než zlatý řetěz

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte