Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost, Zkumavka

Haló, tady kosmická zoo. Vědci zahájili vysílání pro mimozemšťany

Signál míří na Luytenovu hvězdu, kolem níž obíhá jedna z nejbližších potenciálně obyvatelných planet

Možná podoba planety GJ273b • Autor: Danielle Futselaar / METI
Možná podoba planety GJ273b • Autor: Danielle Futselaar / METI

K Luytenově hvězdě v souhvězdí Malého psa vědci odvysílali poselství pro mimozemské civilizace. Oznámila to ve čtvrtek soukromá nezisková organizace METI, která za zprávou stojí. Krátká relace vysílaná na rádiových vlnách v polovině října obsahovala kromě matematiky i hudbu - a je prvním krokem budoucího dlouhodobého úsilí o navázání kontaktu s mimozemšťany.

Luytenovu hvězdu si autoři zprávy vybrali proto, že kolem ní obíhá jedna z nejbližších potenciálně obyvatelných planet; svět, na kterém může být kapalná voda. Hvězda je vzdálena od Země 12,4 světelného roku, případná odpověď by tedy mohla dorazit nejdříve za 25 let. Není ale úplně jasné, že planeta s označením GJ273b, která Luytenovu hvězdu, chladného červeného trpaslíka, oběhne asi za 18 dní, má pevný povrch – je nejméně třikrát těžší než Země a její velikost neznáme. Může také jít o plynný svět typu Jupiteru.

Zprávu tvořilo devět jedenáctiminutových relací vysílaných ze severního Norska v průběhu tří dní, od 16. do 18. října. Její „text“ obsahuje například různé rádiové frekvence a jejich matematickou charakteristiku – poselství ve stylu „tyto kmitočty nejsou výsledkem přírodních procesů a jejich tvůrci vědí, jak je popsat“. Součástí zprávy jsou také jakési hodiny, prvek, který se mění v průběhu zmíněných tří dní, tedy s postupujícím časem. Hodiny zároveň obsahují informaci o tom, kdy budeme čekat odpověď.

Autoři poselství mysleli kromě matematiky i na kulturu. Na projektu se kromě organizace METI (messaging to extraterrestrial intelligence, posílání zpráv mimozemským inteligencím) podílel také Katalánský ústav pro kosmická studia v Barceloně (IEEC) a tamní festival hudby, umění a technologie Sónar. Právě organizátoři festivalu se zasadili o to, že součástí zprávy je i 33 desetisekundových úryvků skladeb, které pro mimozemšťany, resp. pro projekt Sónar Calling GJ273b složili slavní tvůrci elektronické hudby jako Jean-Michel Jarre, Autechre nebo Holly Herndon.

Hudba je kódovaná ve formátu WAV, podobně jako kdybychom posílali do vesmíru běžný soubor stažený z internetu. Příští rok v dubnu má ale být odvysílána nová relace a při ní se změní v hudební nástroj přímo vysílač v severním Norsku. K Luytenově hvězdě odešle několik jednoduchých melodií – každou notu na jedné frekvenci, přičemž jednotlivé kmitočty se budou od sebe lišit podobně jako tóny vnímané sluchem. Tentokrát tedy již nepůjde o kódovanou hudbu, které případní mimozemšťané pravděpodobně neporozumí, ale o hudbu v samé její podstatě.

Odeslání zprávy oznámili vědci právě ve čtvrtek 16. listopadu, protože na tento den připadá 43. výročí vůbec prvního vysílání pro mimozemšťany z radioteleskopu Arecibo na Portoriku v roce 1974. Oproti tehdejšímu poselství je současná zpráva jednodušší (neobsahuje například kódované obrázky) a liší se i tím, že cílem je relativně blízká hvězda, zatímco signál z Areciba mířil ke hvězdokupě vzdálené 25 tisíc světelných let.

Věří tedy tvůrci zprávy tentokrát v odpověď, když ani s jistotou nevíme, zda je planeta obyvatelná? Podle zakladatele METI Douglase Vakocha lze očekávat kontakt jen za předpokladu, že mimozemská inteligence se v naší galaxii vyskytuje hojně. „Jde o takzvanou hypotézu zoologické zahrady, která předpokládá, že mimozemské civilizace jsou mnohem rozšířenější, než jsme si představovali, ale jen nás pozorují, tak jako my pozorujeme zvířata v zoo. Ale co uděláte, když se k vám jedno z těchto zvířat otočí a začne na vás mluvit? Bude to znamenat úplně jiný druh vzájemného vztahu, který může znamenat, že dostanete odpověď,“ uvedl pro Respekt vědec, který dříve pracoval pro známý kalifornský výzkumný ústav SETI jako ředitel oddělení pro obsah mezihvězdné zprávy.

„Širším smyslem našeho projektu je na konkrétním příkladu ukázat, jaké druhy zpráv můžeme pro navázání kontaktu vyslat nejen k nejbližším hvězdám, ale pak znovu a znovu ke stovkám, tisícům, dokonce milionům hvězd,“ říká Vakoch.  Na konci příštího roku chtějí vědci z METI uvést do provozu nový optický vysílač, který pomocí laserového světla dokáže za vteřinu odeslat ke hvězdám 100× více dat, než je nyní možné na rádiových vlnách.

Je rozumné snažit se komunikovat s mimozemšťany, kteří mohou být agresivní, a prozrazovat tak naši existenci?Čtěte loni publikovaný rozhovor Respektu s Douglasem Vakochem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].