Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Evropa mluví. Můžete se připojit

Respekt se účastní debatního projektu evropských médií

Shromáždění hnutí "Pulse of Europe" v Berlíně; ilustrační foto • Autor: REUTERS
Shromáždění hnutí "Pulse of Europe" v Berlíně; ilustrační foto • Autor: REUTERS

Týdeník Respekt a šestnáct dalších evropských médií vás zvou k debatě, která vede přes hranice států i názorových táborů. Podmínka je prostá: zájem diskutovat s někým, kdo má na zásadní otázky dneška zásadně jiné mínění než vy. Kdy jste naposledy mluvili s někým takovým, kdo navíc žije v jiné zemi?

Máme sklon zůstávat mezi svými: mezi Čechy a mezi lidmi s podobnými postoji. Spolu se dalšími evropskými médii se v rámci projektu Evropa mluví, který iniciuje německý server ZEIT ONLINE, snažíme tyto bariéry překonat. Cílem je podnítit debatu, která povede napříč kontinentem a sociálními bublinami.

Až do uzávěrky 10. dubna najdete u textů na webových stránkách www.respekt.cz malý box. V něm se (anglicky) ptáme čtenářů a čtenářek na sedm kontroverzních otázek, které vyžadují jednoznačnou odpověď - Ano nebo Ne. Například: měly by evropské státy na hranicích zavést přísnější kontroly? Nebo: měly by bohatší evropské státy pomáhat těm chudším?

Pokud těchto sedm otázek zodpovíte a přihlásíte se do systému, algoritmus vás propojí se čtenářem z jiné evropské země, který tyto dotazy zodpověděl zcela odlišně. V polovině dubna vám pak partnera do debaty představíme emailem. Pokud budete oba souhlasit se setkáním, předáme vám vzájemné kontakty a můžete se sami domluvit na setkání. Jeho datum je dané: 11. května, kdy vyvrcholí projekt Evropa mluví.

Můžete mluvit online přes WhatsApp nebo Skype - nebo si můžete domluvit místo srazu na půli cesty mezi vašimi domovy a diskutovat osobně u vína či kávy. Pokud se svým partnerem nenajdete jiný společný jazyk, budou hovory probíhat v angličtině. Jedinou podmínkou účasti je právě chuť otevřeně diskutovat a nestranit se lidí jiného názoru.

Když se vše podaří, můžete si promluvit s Němcem, který na rozdíl od vás fandí Angele Merkel - anebo naopak straní Alternativě pro Německo. Případně vám algoritmus najde i vzdálenější partnery: voliče řecké radikální levice a italských nacionalistů či Francouze, který se přidal k protestům žlutých vest.

Idea projektu Evropa mluví pochází od německých novinářů zpravodajského serveru ZEIT ONLINE a účastní se jej média ze 14 evropských zemí: Financial Times ve Velké Británii, arte.tv ve Francii, Capital v Bulharsku, Delfi v Estonsku a Lotyšsku, De Standaard und Knaack v Belgii, Der Standard v Rakousku, Efsyn v Řecku, Gazeta Wyborcza v Polsku, Helsingin Sanomat ve Finsku, HuffPost a La Repubblica v Itálii, Morgenbladet v Norsku a Politiken v Dánsku.

Všechna média se čtenářů ptají na tytéž otázky - v naději, že se díky tomu Evropané vzájemně lépe poznají. Pokud se této snahy zúčastníte, v květnu vás možná novináři Respektu osloví s prosbou, zda byste se s nimi i s dalšími čtenáři o své zážitky z evropské debaty podělili.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].