Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Společnost

Drahá mobilní data: Česko je třetí nejhorší

Nové srovnání zemí EU a OECD ukázalo, že ministerstvo lakuje situaci narůžovo

Ilustrační foto • Autor: Thinkstock
Ilustrační foto • Autor: Thinkstock

Příděl mobilních dat je v Česku oproti jiným vyspělým zemím stále velmi malý. Plyne to z aktualizovaných dat finské společnosti Rewheel, na kterou se při hodnocení zdejšího trhu odvolali zástupci české vlády. U Rewheel si ministerstvo průmyslu objednalo speciální zprávu o zdejší situaci, ovšem Finové data hodnotí o poznání hůř než zdejší politici.

V novém žebříčku, kde se srovnává, kolik dat si lidé v jednotlivých zemích EU nebo OECD mohou koupit za 30 eur, skončilo Česko třetí od konce. Loni bylo čtvrté. Za 30 eur, což podle aktuálního kurzu vychází na 766 korun, jde v běžně dostupných tarifech pořídit čtyři gigabyty dat. V Německu je to 30 GB, v Polsku 150 GB a ve dvanácti zemích, mimo jiné třeba na Slovensku nebo v Chorvatsku, ti lze s 30 eury dosáhnout už na neomezená data. Ta jsou v Česku dostupná až za ceny přes tisíc korun. „Nedávno zavedené tarify, v kterých jsou i neomezená data, konkurenceschopnost českého mobilního trhu nijak výrazně nezlepšily,“ píše ve srovnávací zprávě za říjen šéf Rewheel Antonios Drossos.

Ministerstvo průmyslu minulý týden ovšem interpretovalo zjištění Rewheel tak, že „v neomezených tarifech Česká republika dohnala Evropu“. Nicméně i úřad ve svojí zprávě uvádí, že zlepšení je vidět spíš v cenovém pásmu nad 50 eur a že bude pokračovat tlak na operátory, aby ceny klesly. Ministerská zpráva cituje Andreje Babiše, podle něhož by bylo žádoucí dostat se na 600 korun za 40 gigabytů.

Babišova vláda dosud počítala s tím, že situaci má vylepšit aukce kmitočtů uvolněných pro mobily příští rok v souvislosti s přesunem televizního signálu do režimu DVB-T2. Aukce je naplánovaná na příští rok, ale ministr průmyslu Karel Havlíček ale před dvěma týdny prohlásil, že ji možná bude třeba ještě přehodnotit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].