Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Čunek narazil v boji o novou krajskou nemocnici

Zastupitelé zlínského kraje nechtějí s investicí za osm miliard tak spěchat

Autor: Milan Bureš
Autor: Milan Bureš

Hejtman zlínského kraje Jiří Čunek narazil se svým plánem zbudovat ve Zlíně novou krajskou nemocnici. Zastupitelstvo kraje v pondělí po celodenním jednání rozhodlo, že jednání o investičním záměru za osm miliard se posune na červen. Do té doby má Čunkův tým ke svojí představě nechat zpracovat nezávislý oponentní posudek a také rozpracovat víc scénářů, jak zdravotnictví v kraji řešit.

„Projekt se hrnul dopředu bez koaličního projednání a bez relevantních variant. Šlo nám hlavně o zbrzdění a řádné projednání,“ uvedl poslanec za ANO a krajský zastupitel Pavel Pustějovský. ANO je v kraji Čunkův hlavní koaliční partner, spolu s ODS a STAN. Pro nemocnici nebylo v pondělí ani dost opozičních hlasů. „Rádi bychom se nejdříve ujistili, že není možné zůstat ve stávajícím areálu,“ zdůvodnil svoje stanovisko lídr Svobodných Tomáš Pajonk.

Čunek prosazuje novostavbu vedle obchodní zóny na západním okraji Zlína. Spoluobčanům slibuje první velkou nemocnici na zelené louce, jaká v tuzemsku vznikla od pádu komunismu. S tím se pojí lákavá představa, že díky možnosti stavět svobodně ve volném prostoru půjde celý areál navrhnout účelně, podle nejnovějších světových trendů a potřeb moderní medicíny.

Pro svůj záměr již nechal zpracovat podrobný projekt, který hejtman v pondělí předložil jako zdůvodnění, že nová stavba na zelené louce se kraji vyplatí víc než investovat do oprav dnešní nemocnice v centru města. Na projekt ovšem kraj nevypsal žádnou soutěž.

Kritikům projektu proto vadí, že přípravy běží pouze po jedné koleji, kterou vybral hejtman jako nejlepší. Další kritika směřuje k tomu, že Čunkovi lidovci v radě již letos prosadili velké zvýšení výdajů na hromadnou dopravu a že kraj v kombinaci s těmito novými náklady nebude schopen případný úvěr na nemocnici splácet.

Nejistá je také podpora ze strany vlády, od které Čunek chce zařadit novou nemocnici mezi seznam investic podporovaných ze státního rozpočtu. Na to však neexistuje žádný závazný příslib - hlavně kvůli tomu, že ministerstvo zdravotnictví chce volné peníze nasměrovat spíš do stávajících fakultních nemocnic, které spravuje a které také přicházejí s řadou požadavků na investice.

Stížnosti padaly také na to, že zastupitelé dostali investiční záměr k prostudování až v druhé polovině března a že jednání je ze strany hejtmana příliš uspěchané. „Šlo nám hlavně o zbrzdění a řádné projednání,“ uvedl Pustějovský.

Zlínské zastupitelstvo má 45 členů, z toho 29 tvoří koalici. Pro investiční záměr ale v pondělí bylo jen dvanáct Čunkových lidovců, šest zastupitelů STAN a dva členové opoziční SPD. Odklad do 17. června nakonec podpořila velká většina 37 přítomných zastupitelů.

Jak se debata vyvine v červnu, nelze zatím předpovídat. Čunek, pro kterého se nová nemocnice stala v posledním půlroce ústředním bodem politického programu v kraji, bere červen jako finální termín. Pondělní výsledek interpretuje tak, že přípravy novostavby poběží dál a v červnu padne rozhodnutí. „Dohodli jsme se, že rada bude pokračovat v zadávání projektové dokumentace s tou výhradou, že pokud zastupitelstvo novou nemocnici v červnu nepodpoří, tento projekt padá,“ prohlásil hejtman.

Vrchol jedné kariéry. (Vizualizace zlínské nemocnice)
Vrchol jedné kariéry. (Vizualizace zlínské nemocnice)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].