chatbot

aktuálním Respektu se dočtete o příbězích lidí, kteří se snaží ve svém životě najít rovnováhu mezi realitou a časem stráveným na sociálních sítích. Téma digitálního detoxu, jak je tento způsob přemýšlení nazýván, se poslední dobou totiž stále častěji objevuje napříč veřejným prostorem. Důvodů je hned několik: od boje za lepší soustředění či spánek, přes snahu o hlubší konverzace až po čistě pragmatický přístup neplýtvat na sociálních sítích volným časem. A ačkoliv si každý pro zdůvodnění svého rozhodnutí nebýt neustále online najde vlastní argument, cestu k digitální očistě mu může usnadnit dodržování určitých pravidel.

I_obalka_R32
Na základě rozhovorů s lidmi, kteří se snaží nad svým časem přemýšlet, vám tak nabízíme šestibodový manuál, jak s touhou být online účinněji bojovat. Budeme rádi, když nám ještě před zahájením digitálního detoxu i vy napíšete (třeba na sociálních sítích) své tipy.

1. Zeptejte se sami sebe

Jste spokojeni s množstvím času, který na sociálních sítích nyní trávíte? Proč jste se zrovna teď rozhodli podívat se na Facebook? Hledáte něco konkrétního? Nebo jen vyplňujete chvíli volna „projížděním“ příspěvků přátel? Najít správnou míru v online světě rozhodně vyžaduje jisté úsilí. Respondenti zmiňují, že k jejímu vymezení došli pomocí metody pokus-omyl. Ta spočívá ve zjištění, kdy si jedinec přítomnost na sociálních sítí ještě užívá a kdy už se cítí zahlcen jejím obsahem.

2. Zbavte se zbytečného rozptylování

Jednoduché, ale platné. Vypněte veškerá upozornění, která nutně nepotřebujete k práci nebo důležité komunikaci (nejlepší variantou je ponechat si upozornění pouze na SMS zprávy a volání, případně přidat notifikace na příchozí e-maily). Šikovnou pomůckou je i přebarvení různobarevných ikonek na smartphonu do šedé barvy.

3. Klaďte si překážky

Zbavit se touhy téměř kdykoliv sáhnout bezděčně po telefonu je ze začátku poměrně obtížné. Dobré je si cestu na sociální síť lehce zkomplikovat. Zrušte si na Facebooku a dalších platformách automatické přihlašování. Vymažte na chytrém telefonu ikonky sociálních sítí, které chcete omezit, a navštěvujte je v telefonu pouze přes internetový prohlížeč.

4. Buďte s mobilem co nejméně

Nenabíjejte mobilní telefon v ložnici, svého chytrého pomocníka nechte doma, i když jdete na procházku nebo krátký nákup. Po probuzení automaticky nesahejte po mobilu a běžte si místo toho raději zacvičit nebo číst knihu. Bude se vám lépe vstávat a zároveň se vyhnete rannímu stresování ohledně úkolů a povinností, které vás daný den čekají.

5. Volejte, nepište

Nebo nahrávejte hlasové zprávy. Je to rychlejší a strávíte méně času i na sociální síti čekáním na odpověď.

6. Pěstujte (staro)nové koníčky

Lidé, kteří se snaží hlídat aktivitu na sociálních sítí, nahrazují dříve probrouzdaný čas novými koníčky. Tvrdí to americký akademik Cal Newport, který je mimo jiné autorem knihy Deep Work (Hluboká práce). Newport na začátku roku 2018 na univerzitě v Georgetown uspořádal pro studenty experiment, pomocí kterého zjišťoval, jaké návyky si při omezování digitálního příjmu respondenti vypěstují.

Reklama
Reklama

Účastníci dostali za úkol během jednoho měsíce omezit online aktivitu pouze na věci, jejíž nepoužívání by jinak ohrozilo jejich práci nebo nezbytnou komunikaci s rodinou a přáteli. Většina z nich zpětně reportovala, že díky měsíčnímu omezení svého pobytu na sítích začala s novými koníčky jako je malování, cvičení nebo čtení knih. „Je to jako vyklidit celý dům a rozhodnout se, co chci dát zpátky a co mi za to už nestojí,“ komentoval výsledek experimentu Cal Newport.

Téma: Digitální detox

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 379

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte