Příběhy 20. století
O nejlepší komiksové knize české historie

Foto: repro Argo
Tenhle titul už jistě velebili jiní, já nemíním zůstat pozadu. Jde o vůbec nejlepší komiksovou knihu české historie, neboť daleko přesahuje hranice žánru a směle klepe na vrata vážné literatury.


Scénáře jednotlivých příběhů, napsané lidmi kolem sdružení Post Bellum, vycházejí z autentických rozhlasových vyprávění „účastníků 20. století“, semletých tou nebo onou, často oběma nejhoršími totalitami všech dob.
Každý z příběhl má jiného výtvarníka. Vážné náměty nemám v komiksu rád, mé pojetí téhle zábavy je zcela jiné (právě jako zábavy), ale musím s radostí a obdivem uznat, že tohle je ta nejlepší cesta, jak důležité historické poznatky předat teenagerům (viz Spiegelman a jeho Maus).
V tom nejlepším slova smyslu tu jde o doporučenou školní četbu - tu nejdoporučenější. A co je taky důležité, hlavně pro čtenáře mého, tedy žravého typu: NELZE se od toho odtrhnout.
Ještě jsme ve válce - příběhy 20. století, Post Bellum, Ústav pro studium totalitních režimů, Praha 2011, 180 stran
Miloš Urban
vystudoval filologii na katedrách anglistiky a nordistiky na pražské FF UK. Je autorem sedmi románů, tří novel, několika divadelních her a povídek a překladů knih například Juliana Barnese, Isaaca B. Singera a Chaima Potoka. Jeho román Sedmikostelí byl přeložen do němčiny, holandštiny, ruštiny, španělštiny, bulharštiny, maďarštiny a slovinštiny. V roce 2002 mu byla udělena literární cena Magnesia Litera v kategorii próza za knihu Hastrman.
Novinky týkající se tvorby Miloše Urbana můžete sledovat na jeho blogu.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].