0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Spisovatelé o knihách30. 4. 20202 minuty

Lodní deník XX. - Lodní deník

Asociace spisovatelů krátí dlouhou chvíli v karanténě

Emil Hakl
Autor: Milan Jaroš

Název rubriky zní romanticky a nadčasově (sláva tomu, kdo ho vymyslel), ale tím spíš je třeba pod čarou zdůraznit skutečnost, že všichni, kdo sem přispíváme, jsme na suchu. Což mi připomíná pradávnou historii, kdy mě jedna známá pozvala na hausbót. Byl jsem citově rozerván – zvláštní je, že už nevím, kdo nebo co mě rozervalo, pamatuju si jenom to duševní spáleniště. Kámoška byla prima, znali jsme se z mokré čtvrti, nehrozily žádné citové komplikace, s radostí jsem tedy přijal. Složitě jsem docestoval k povodí Sázavy a až tam se ukázalo, že hausbót sice existuje, ale spočívá na trámech dobrých padesát metrů od vody.

Nevadilo to, naopak. I tam se dalo krásně bydlet, trávit noci při grogu, opékaných klobásách, při ohníčku, při nesmělých pokusech, které stereotypně končily konstatováním, že jsme chtěj nechtěj jenom kamarádi. Vzdor tomu jsem si odtamtud odvezl cosi jako palubní deník – byl jsem romantický idiot a všecičko mi stálo za zápis. Když došla slova, kreslil jsem kamenné věže, ruiny, chatky, lidi, lesní polomy, říční provoz, jednou dokonce do půli těla svlečenou kamarádku. Ta všechno tolerovala, protože si přece jenom od mé návštěvy asi slibovala nějaký (byť třeba čistě psychický) odpich. Něco, co překoná vachrlatě nastavený kánon. Jenže mi bylo osmnáct a kromě psaní neoriginálních veršů jsem neuměl vůbec nic. Pravda, s výjimkou grogu podle Jaroslava Haška – rum se svaří půl na půl s vínem, s trochou citrónové kůry (nemusí být) a nakonec se do hrnku svrhne lžíce másla – ta tomu právě dá nevídané grády. A kdo ti řekne, abys tam, dal vanilku, citujme autora Švejka, tomu dej přes držku.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Recept jako ulitý pro zápis do lodního deníku. Lhostejno, zda šíf pluje, trčí na trámech v suchém doku, nebo dokonce vůbec neexistuje.

Ať tak či tak, začíná být jisté, že v blízké době přistaneme. A pak se teprve začnou dít věci, o kterých zatím nemáme ani ponětí.

Blog pro ukrácení dlouhé chvíle v karanténě vychází ve spolupráci s Asociací spisovatelů, jejíž členové a členky zdarma přispívají krátkým zamyšlením či úryvkem nepublikovaného díla.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].