Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Video: Třicet let rozděleni, přesto spolu. Debata se Zuzanou Čaputovou

V roce 1992 se v Brně rozhodlo o rozdělení Československa. Při této příležitosti uspořádal Respekt 16. května v brněnském Mahenově divadle setkání se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Rozhovor s ní vedl šéfredaktor Respektu Erik Tabery.

Setkáváme se při příležitosti 30 let od chvíle, kdy se rozhodlo o rozdělení Československa. Jak na tu dobu vzpomínáte? A jaká byla vaše očekávání?

Byla jsem tehdy studentkou prvního ročníku vysoké školy. A na tu dobu si vzpomínám, i když jsem tehdy politikou až tak intenzivně nežila. Pamatuji si například, že moji rodiče ztělesňovali oba přístupy, pokud jde o názor na rozdělení Československa, takže jsem měla možnost bezprostředně vnímat argumenty pro i proti.

Faktem je, že rozdělení nastalo. Já osobně jsem se cítila jako dítě Československa. Toto byl můj domov, to byla země, do které jsem se narodila. Samozřejmě vývoj, který následoval a jenž vedl k rozdělení, byl poměrně jednoznačný. Historici zdokumentovali tendence, které se děly po roce 1989, kdy byla jiná očekávání od části slovenské politické reprezentace a jiná od české, jež byla pro návrat k Československé republice, zatímco Slováci trvali na respektu k federálnímu uspořádání. Takže to byl celkem přirozený proces, který nastal, kdy já jsem byla více jeho pozorovatelem než aktérem.

Když jsem počítal váš věk (což bych neměl, ale v politice to, myslím, nevadí), vaše první volby byly ty, které rozhodly o rozdělení. Vnímala jste tehdy, že mohou mít osudový dopad na podobu republiky?

Ano, byla to moje první volební příležitost. Paradoxně si nevzpomínám, koho jsem volila, pamatuji si však, koho jsem…

Tento článek je v plném znění dostupný členům klubu Respektu.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného s členstvím v Klubu Respektu. Pokud jste již člen/ka, přihlaste se. Jestliže máte aktivní předplatné bez členství v klubu, napište nám žádost o rozšíření předplatného (+50 Kč měsíčně) na [email protected].

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Foto na obálce: Premiéři Vladimír Mečiar a Václav Klaus jednají v zahradě brněnské vily Tugendhat
o rozdělení federace, 26. červen 1992.

Odemkněte tento článek

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.