Mladi01_varianta_jaros
„Pocházím z profederativní rodiny.“ (Marek Ruščák)

Když se má Michal Lelek zamyslet nad otázkou, co si spojí se společným československým státem, který dnes už neexistuje, vybaví se mu pouze pocity ze sledování repríz československých filmů a seriálů z osmdesátých let, které pro něj ilustrují obraz dané doby. Žádné osobní vzpomínky nebo zkušenosti si studiový technik původem ze Slovenska vybavit ani nemůže – ve svých sedmadvaceti letech totiž patří mezi ty Slováky a Čechy, kteří se narodili až po rozpadu federace.

„Blízké spojení s Českem je však pro mě samozřejmé a úplně bratrské. Všechny slovenské děti i po roce 1993 vyrůstaly v kontextu, který byl tak trochu československý,“ říká i přes absenci tohoto historického zážitku Lelek a vypočítává, jak se soužití obou států v průběhu času promítalo do jeho života – v rodině měli česko-slovenské manželství, ve škole zpracovával referáty se zdroji v češtině a sám dva roky žil v Praze. Podle svých slov vnímá rozdělené Československo – a v tom se neliší od řady svých vrstevníků na obou stranách hranice – jako přirozený a samozřejmý fakt mimo jiné proto, že se vzájemná blízkost mezi oběma národy dodnes nevytratila.

Méně kritičtí

O tom, že rodinná propojení jsou něčím, co vzpomínku na Československo udržuje dodnes, vypráví také příběh Marka Ruščáka (32), jaderného inženýra pracujícího v českém Státním ústavu radiační ochrany. Jeho otec původně pochází z východního Slovenska, matka z východních Čech a on dnes žije v Praze, kde se rodiče ještě za Československa při…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte