Magda Platzová
Magda Platzová • Autor: Matěj Stránský

„Někdy je lepší vědět méně než moc,“ říká spisovatelka Magdaléna Platzová. „Příliš mnoho informací totiž člověka spoutává. Naopak mezery, které je třeba doplnit, povzbuzují intuici a imaginaci.“ A poskytují také možnost určité míry fabulace, pokud samozřejmě nejde o biografii, jak je tomu v jejím posledním románu Život po Kafkovi, ve kterém na reálných historických faktech a až detektivním pátrání a sbírání střípků ze života snoubenky Franze Kafky Felice Bauerové vystavěla její příběh. V něm tato žena, jíž Kafka během jejich pětiletého vztahu adresoval na pět set dopisů, vystupuje ze stínu slavného spisovatele.

Když je někdo slavný, vládne pocit, že tak nějak „patří nám všem“. Má soukromá korespondence zůstat soukromou? Nebo existuje výjimka? Třeba ta, že odesílatelem či příjemcem dopisů je právě někdo slavný?

Tohle je vlastně otázka, kolem které se točí výchozí drama románu Život po Kafkovi. Bývalá snoubenka Franze Kafky Felice Bauerová, později provdaná za soukromého bankéře Moritze Marasse, dávno žije svůj vlastní život. Z Berlína se dostala až do Los Angeles, má děti, už i vnuky, ale stále drží v tajnosti více než pět set dopisů, které jí Kafka napsal mezi lety 1912 a 1917. Má je v krabici, převázané stuhou, a nikdo o nich neví, ani nejbližší okolí. Dokud se na ně nestrhne hon. Najednou je po ní všichni chtějí, ale Felice je odmítá dát z ruky, považuje je za soukromou záležitost. Byly přece napsány jí a Kafka by…

1_obal special _ženy
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal special _ženy
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 448

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte