Jiří Suk
Jiří Suk • Autor: Matěj Stránský

„Od policejního masakru studentů na Národní třídě uběhlo čtyřicet dva dnů a komunisté téměř manifestačně předali moc nikoli nějaké spřízněné reformní personě, jako byl nabízející se a populární Alexander Dubček, ale nenáviděnému a širší veřejnosti donedávna neznámému disidentovi. Jak se něco takového mohlo stát?“ psali jsme před časem v Respektu v jednom ze vzpomínkových textů. Nepravděpodobnost vývoje pak vedla některé ke konspiračním teoriím, že se věci neseběhly logikou revolučních tlaků, ale že je někdo musel zpovzdálí řídit, například pod taktovku gorbačovského vedení Sovětského svazu spolu se spojenci z řad KSČ, a především tajnými službami – a Václav Havel byl jen figurkou v jejich hře na fiktivní předání moci.

Revoluční dění ve dnech a týdnech po 17. listopadu 1989 se soustředilo hlavně na to, jak odstranit moc komunistické strany, vlády, která ji reprezentovala, a na odchod nejkovanějších komunistů z čela státu. V křesle prezidenta ovšem stále seděl symbol dvacetiletí normalizace – Gustáv Husák – a rozhodnutí, že by měl skončit, padlo v Občanském fóru (OF) až koncem listopadu 1989. Proč tak pozdě?

Že by měl Gustáv Husák skončit, rezonovalo v opozici už dávno před 17. listopadem. Disidentské nebo exilové skupiny nikdy nevznášely přímý požadavek na Husákovo odstoupení. Ale ve veřejném prostoru se objevovaly už během roku 1989 názory, že Husákovi brzy skončí mandát a zda by opozice neměla proti němu postavit svého…

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_Respekt_special_prezidenti
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte