„Můžeme jásat nad tím, že technologie zase něco vyřešily. Lepší by bylo zpomalit. Zpomalit a začít přemýšlet.“
 
Andras Lancsi
ANDREÁS LÁNCZI • Autor: Matěj Stránský

Korvínova univerzita v Budapešti je krásná budova na krásném místě - hned u Dunaje, na druhém břehu stoupá prudký kopec s citadelou a hradem, naopak před univerzitou je čilý ruch aut, tramvají, chodců a kol. András Lánczi ji vede pět let a na jednu věc je extra pyšný: atrium uprostřed budovy, s vysokou, zelení porostlou stěnou, kterou osvětluje ještě vyšší prosklenný strop. Nebyla to pro zavedeného politického myslitele trochu přízemní ambice? “Nene, je to krásné, jen se podívejte,” rozhlíží se kolem sebe. Žádná taková funkce samozřejmě neexistuje, ale čtyřiašedesátiletý Lánczi platí za filozofa maďarské vládní strany Fidesz a premiéra Viktora Orbána. Pro mnohdy kontroverzní politickou praxi dokáže konzervativní autor (a vůdčí postava maďarského i evropského konzervativního myšlení) nalézt vysvětlení i důvod - nakonec politická etika a smysl politiky jsou témata, kterými si celý život zabývá. S Andrásem Lánczim jsme mluvili o tom, jak Evropa obstála v pandemické zkoušce a o specifické středoevropské zkušenosti. Nakonec jsme se dostali i ke kopané či mužnosti.

Co na vás osobně v době pandemie nejvíc zapůsobilo?

Její naprostá nečekanost. Donutila nás jako soukromé osoby i instituce jednat nepřipravené, vždycky až ve vleku událostí. U mě jako u rektora univerzity se to sešlo. Naše škola procházela a prochází opravdu velkou změnou v řízení i financování. Takže jsme prováděli bezprecedentní změny v…

Obalka_special_pocovidu_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_pocovidu_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1485

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte