Pomahac02_foto-archiv-Bohdana-Pomahače

„Jedu zrovna do práce, většinou to trvá kolem třiceti minut, žiju asi dvacet kilometrů od Bostonu v menším městečku. Rád bych užíval hromadnou dopravu, ale bohužel neexistuje,“ říká do telefonu plastický chirurg Bohdan Pomahač. Z Česka sem přišel před čtvrtstoletím a proslavil se tím, že ve Spojených státech uskutečnil první kompletní transplantaci obličeje. Proslul také transplantacemi rukou, stejně tak ale v Bostonu operuje pacienty po těžkém úrazu elektrickým proudem, pomáhá i lidem s nádory nebo vrozenými vadami. „Situace v Česku je teď velice rozdílná v porovnání s tím, čím jsem procházel já. Nejsem schopen posoudit, zda stojí za to odejít natrvalo, ale určitě je dobré se vzdělávat a vidět toho co nejvíc,“ dodává.

Pomahac04_Getty-Images
Skvělý způsob, jak život posunout kupředu. Bohdan Pomahač se svojí pacientkou Carmen Blandin Tarleton po úspěšné transplantaci obličeje, který jí po rozvodu znetvořil bývalý manžel louhem. Popáleniny měla na 80 procentech těla a téměř oslepla. (Boston, květen 2013)

Transplantoval jste obličej už devíti lidem. Na kterou operaci jste zvlášť hrdý?

Nedávno vysílala televizní stanice NBC pořad o naší pacientce Carmen. V roce 2007 ji po rozvodu napadl manžel, drasticky ji zbil a polil kyselinou, takže skončila s osmdesáti procenty těla popálenými a poleptanými. V roce 2013 jsme jí transplantovali obličej, nicméně kvůli předchozí léčbě popálenin, kdy pacienti potřebují řadu krevních…

ROZHOVORY_OBAL_1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

ROZHOVORY_OBAL_1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 933

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte