lucka-valka01_ilustrace-Věnceslav-Černý „Oni bojují za slávu nemnohých, my zápasíme za vlast, za svobodu lidu i svou a za poslední spásu.“ (Ilustrace od Věnceslava Černého)

Historici se shodují, že jde pouze o konstrukci kronikáře Kosmy, kterou nelze brát vážně tak, jak je napsaná. Také ale můžeme slyšet, že jde o jedinou událost zaznamenanou Aloisem Jiráskem ve Starých pověstech českých, která odkazuje na reálné historické dění. Těmito vážnými pochybnostmi se ale protentokrát nenechme odradit. Legenda o lucké válce nebo také o bitvě u Turska, je prvním uceleným příběhem dramatického střetu na českém území.

Česká minulost je také hodně stará

Kronikář Kosmas píše o „starodávnu“, kronikář Václav Hájek z Libočan o 7. století. Zařazení do posloupnosti českých knížat by naznačovalo spíš století osmé nebo deváté. Přesnějšího časového zařazení se ale milovníci historické akurátnosti těžko dočkají. Ostatně i vylíčení událostí, které bitvě na Tursku předcházely, má do přesného popisu daleko.

První a jediná česká panovnická dynastie, Přemyslovci, se v dochované legendě u Kosmy rodí tak, že kněžna Libuše, jedna z dcer vojvody kmene Čechů Kroka, nechtěla dál snášet nespokojenost lidu s jejím „ženským“ vládnutím a vyslala družinu vybavenou věšteckými pokyny, aby jí přivedla budoucího manžela a zemi nového knížete. Tak se objevil na scéně Přemysl Oráč, mytická postava uvedená do historie prastarou lidskou potřebou vyprávět si zkazky o počátcích panovnických rodů.

Libuše s Přemyslem měli tři syny, z nichž Nezamysl je prvním z řady sedmi mytických knížat, následníků Přemysla a Libuše. Pro pořádek šlo o tyto muže: Nezamysl, Mnata,…

Obalka_special_bitvy_Oprava 2-1
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Obalka_special_bitvy_Oprava 2-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2253

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte