Ostrava je rozdělané město. Jako by nehotovost byla zásadním chromozomem toho místa už od dob, kdy se zde rozryla zem povrchovými a především hlubinnými doly, kdy tu vyrostl průmysl tak těžký, že jej toto místo a jeho obyvatelé stěží unesli. Před čtvrtstoletím ty doly zasypali či zaplavili, haldy zarůstají vyzáblou buší, laguny plné ropných kalů jsou loudavě odtěžovány, řada fabrik podlehla demolici. Objevily se ohromné plochy vyrabované těžbou, kontaminované jedovatými látkami, zdevastované těžkými stroji. Prostírají se před obyvateli města jako výsměch, varování i výzva. Jak z těchto strašných ploch udělat zase smysluplný prostor, který se stane městem, nikoli pouhým pracovním táborem, osudovou umístěnkou?

A tak má Ostrava v sobě pořád více ze staveniště než z usedlosti, pořád je více územím pro pokusy a hledání než pro jistotu spočinutí. A taky je střetem tendencí, velkým svárem kulturního úsilí s konzumní pitomostí. Vystavět na těch obrovských plochách kulturní centrum s moderní vědeckou knihovnou, koncertním sálem, galerií, kluby a studentským kampusem? Nebo další nákupní gigacentrum, které spolehlivě zničí všechny menší obchůdky a podniky v okolí a nasaje lidi průmyslem stereotypní zábavy? Udělat park, nebo parkoviště? Náměstíčko, nebo kanceláře? Montovací haly, nebo výletní zónu?

Plochy k využití by Ostravě mohla leckterá přespříliš „zabydlená“ města závidět. Ty prázdné plochy se otevírají nejenom v krajině, ale i v samotných obyvatelích Ostravy, kteří pozůstali…

Respekt_special_leto_ve_meste
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_special_leto_ve_meste
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte