Greta Thunberg Portrait Session
Neměňte klima, měňte systém. (Greta Thunberg) • Autor: Getty Images

Tuto scénu zná dnes už celý svět. Píše se 20. srpen 2018, patnáctiletá školačka jménem Greta Thunberg sedí ve žluté nepromokavé bundě sama před parlamentem ve Stockholmu a vedle sebe má položený karton s nápisem „Skolstrejk för klimatet“ (Školní stávka pro klima). Cílem tohoto záškoláctví – popisovala zachmuřená dívenka lokálním novinářům – bylo upozornit švédské občany, že chození do školy je pro děti jako ona už v podstatě zbytečné, pokud se veřejnost neprobudí a nezačne něco dělat s přibližující se hrozbou nevratné změny klimatu. Tehdy to většina lidí brala jako kuriozitu, o které se už druhý den nikdo nebude bavit. Ale Greta svůj skolstrejk nevzdala.

Greta přitáhla k problematice klimatické změny největší pozornost v historii a zaktivizovala mladé lidi, vyrůstající jako první generace v ruce s chytrými zařízeními zajišťujícími okamžitý přístup k informacím.

Tweetni to

Střih. Na konci roku 2019 byla ta stejná zachmuřená švédská dívka vyhlášena osobností roku americkým časopisem Time a miliony mladých lidí se nechaly inspirovat k pravidelným absencím ve škole, když místo vyučování v ulicích stávkují za lepší klima. V rukou pokaždé drží transparenty s nápisy jako „Nemáme planetu B“, „Proč se učit pro budoucnost, která nebude?“ nebo „Neměňte klima, měňte systém“. Grétin vzkaz starším generacím: Žijete tak, že ničíte Zemi a chystáte strašnou budoucnost svým dětem, přestaňte s tím! – se tak ode zdi švédského parlamentu roznesl do celého světa. A…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

redaktorka, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte