Krajina kolem Severního moře, Holandsko a Německo Fríské pobřeží • Autor: Matěj Stránský

Pobřeží Severního moře koncem zimy je mlhavé, deštivé, plné racků, pasoucích se ovcí a – čvachtání. Na nekonečné zelené trávníky padá voda z nebe a podmáčí je voda zespodu. Stovky kilometrů dlouhý pás nejisté a rozbahněné půdy leží pod úrovní mořské hladiny nebo jen těsně nad ní. Vždy ale v dosahu mořské vody, ať už klidné, či mohutně vzdouvané při častých bouřích. Lidé tu s ní žijí stovky let a za tu dobu se jí naučili bránit. Zdejší pobřeží je dlouhá čára valů, hrází, udržovaných dun, mokřadů a bahnitých plání. Ty brání mořským vlnám vzít si zpátky to, co na nich lidé v minulosti vybojovali.

Teď se stovky let známé zákonitosti pobřežního života mění. Oteplování klimatu začne rychle zvedat hladinu moře. Severní moře je od nepaměti bouřlivé a klimatická změna z něho udělá ještě výbušnějšího a těžšího protivníka. Řeky, které do Severního moře přitékají z vnitrozemí, se začnou chovat nevyzpytatelně. To, co obyvatelé severoevropské nížiny dokážou dnes, a to, že své umění žít se všudypřítomnou vodou stále vylepšují, je výjimečné. Ale chtějí-li zůstat ve svých domovech i v budoucnu, nebude jim to stačit.

Tak to prostě je

Milionový Rotterdam, největší evropský přístav, nabízí zájemcům o nizozemské umění krotit vodu dvě pozoruhodnosti. Tou nápadnější je technický div Maeslantkering, ohromná protipovodňová vrata nedaleko ústí řeky Mázy. Jasně bílý stroj, který při bouřích brání vnitrozemí před záplavou, aspiruje na titul největší člověkem sestrojené pohyblivé…

obal_klima_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_klima_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte