CAST_TRETI_Tajemstvi_trezoru_IPB

Příští sobotu uplyne půl roku od chvíle, kdy pod ochranou roty policejních samopalníků vstoupil do centrály Investiční a Poštovní banky v Praze nucený správce. Pád „impéria IPB“ se stal událostí číslo jedna: prezident republiky jej nazval „vyříznutím starého boláku“ a poslanci zřídili k případu zvláštní vyšetřovací komisi. Do věci se vložila i policie. Základní otázky byly od počátku jasné. Kam zmizelo oněch 40 (ale možná také až 100) postrádaných miliard? Mohl za to – jak se v takových případech obvykle říká – jen „špatný podnikatelský odhad“, nebo šlo o vyloženou krádež? A jak mohly bankéřům jejich praktiky tak dlouho procházet? Kryl je někdo z politiků? Přes naléhavost případu a jasné zadání ale veřejnost na odpovědi zatím čeká.

Politici a zejména pravice nemá na vyšetření činnosti a pádu nejproblematičtější české banky zájem. Jinak by neposadila do vyšetřovací komise dva poslance, kteří jsou v souvislosti s IPB v konfliktu zájmů. Navíc samy pravicové strany nejlépe vědí, že někde uvnitř klubka jménem IPB se skrývá pro ni velice nepříjemné vysvědčení.

Čtvrtý kocour

Pražští bankéři s oblibou říkají, že podobu českého bankovnictví devadesátých let neurčil ani Václav Klaus, ani Josef Tošovský, ale Miloš Jakeš. Je to výstižný bonmot – polistopadoví reformátoři totiž při zakládání bankovního trhu použili koncept, který připravil ještě „perestrojkový“ ÚV KSČ. V lednu 1990 se tak ze Státní banky československé vyčlenili budoucí hlavní hráči. Spořitelna dostala do…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte