2001_005 (1)
Autor: Picasa

Ivan Pilip s Janem Bubeníkem se určitě nechtěli stát hrdiny. Kdyby jejich kubánskou misi nepřerušila tamní politická policie, veřejnost by se o ní patrně nikdy nedozvěděla. Nebylo by ani proč. Pomoc kubánským disidentům tady rozhodně nepatří do arzenálu mediálních trháků, povede-li se. Jenže Pilip s Bubeníkem už skoro tři týdny sedí v Castrově kriminálu a hrozí jim, že tam zůstanou dalších patnáct let. Proto k jejich osudu může zůstat málokdo chladný. Ze soukromého činu dvojice odvážlivců se rázem stal test, jaký česká diplomacie, politika a vlastně celá společnost dosud ve svobodných poměrech nezažily.

Proč právě oni?

Zvykli jsme si už, že i v Česku žijí podivíni dobrovolně riskující pro pomoc lidem v nejzuboženějších místech světa – třeba Společnost Člověk v tísni. Většinou jde o zapálenou mládež, v nejlepším slova smyslu o aktivisty s ideály. Jejich přítomnost v rozstříleném Grozném či Bosně už celkem nikoho nepřekvapí, jako by to byla úplně normální práce.

Pilipova a Bubeníkova cesta za kubánskými disidenty je ale na první pohled jiný případ. Proč se kvůli neznámým lidem ve vzdálené zemi vystavuje riziku perspektivní politik a otec tří dětí nebo třicetiletý yuppie, zaměstnanec americké poradenské firmy?

Z nejrůznějších dosud publikovaných reakcí se zdá, že v Česku není přehnaně mnoho lidí ochotných věřit jednoduché odpovědi: protože to považují za správné. Protože přesně stejným způsobem pomáhaly ještě před pár lety návštěvy z ciziny deptat komunistický…

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 67 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obaka1_special_Respekt_30_let_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 67 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte