Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Téma

Ironičtí romantici

Česká kinematografie se do listopadu 1989 zatím příliš nehrne

Film03
Hlavně opatrně. 

Americký historik James Krapfl si myslí, že existují čtyři způsoby vyprávění o listopadu 1989. Jak vysvětluje ve své na Slovensku vydané knize Revolúcia s ľudskou tvárou. Politika, kultúra a spoločenstvo v Československu po 17. novembri 1989, původně dominující romantický výklad, jenž operoval s představou něžné, nenásilné revoluce v protikladu k revolucím krvavým, záhy vystřídaly výklady distanční. Ty revoluci podávaly jako komedii, tragédii nebo ironicky. Poslední interpretace zpochybňuje, že vůbec k nějaké revoluci došlo.

Čeští režiséři se tak v několika málo filmech, které se dotkly listopadu 1989, zhruba dělí na romantiky a ironiky. I po třiceti letech však listopad 1989 zůstává pro kinematografii okrajovým tématem. Opatrnost, s jakou kolem něj tvůrci našlapují, odráží určitou nevyjasněnost, která ohledně převratu panuje.

Mezi Prahou a Albánií

Filmy, v nichž figuruje listopad 1989, je téměř možné spočítat na prstech jedné ruky. Zkouškové období Zdeňka Trošky, Corpus delicti Ireny Pavláskové (mimochodem dvou největších mladých talentů konce osmdesátých let) a Kouř vznikaly kolem listopadu 1989, Kolja s odstupem šesti let, romantická komedie Něžnévlny Jiřího Vejdělka v roce 2013. Posledním do počtu je letošní snímek Národní třída podle stejnojmenné knihy Jaroslava Rudiše, který má premiéru na konci září a je načasován ke třicátému výročí sametové revoluce.

[image id=„200196538“…

dddd
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 34 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

dddd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 34 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte