Krištof Kintera
Krištof Kintera • Autor: Matěj Stránský

Momentálně je asi nejúspěšnější český výtvarník. Potvrdil to i jeho nejnovější projekt Nervous Trees v pražském Rudolfinu: výstava byla prodloužena na čtyři měsíce a s 161 tisíci příchozích se stala nejnavštěvovanější výstavou žijícího autora. Přinesla mu však nejen slávu, ale také nálepky jako mainstreamový a zábavný. Tohle ho jako tvůrce štve, protože bavit rozhodně není jeho cílem, a to ani když dělá květáky a další fantaskní rostliny z elektroodpadu. „Po celém světě jsou nataženy kabely jako kořenové systémy bylin,“ zní jeho výklad. Květáky i Kintera jsou prostě složitější.

Jak se dělají umělé květáky?

Květák se zaformuje do silikonové formy a pak se odlívá. Lili jsme to do různých pryskyřic a epoxidů a občas tam přidali i něco, co do té chemikálie zrovna nepatří – a ono to pak začne tak pěkně bublat. Vyjdou z toho občas věci, že by příroda mohla závidět. Třeba tyhle kytky – na ty by i včelička usedla, ne?

Výroba květáků byla jednou z otázek, na které se ptaly děti na výstavě. Jste rád, že vaše tvorba zajímá děti?

Tohle nerad slyším. Děti jsou bezva, mám je taky a vím, co to všechno znamená. Je dobře, že s rodiči nebo učiteli chodí na výstavy. Ovšem projekt Nervous Trees nebyl ordinován tak, aby se nad ním děti bavily, měl závažný podtext a roviny, na které dítě prostě nemůže přijít. Například Postnaturalia se zabývá podobnostmi mezi chováním přírody a technologií; mezi tím, jak se…

titul
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titul
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte