ROZHOVOR_Trestikova01_jaros
Helena Třeštíková • Autor: Milan Jaroš

FAMU jste začala studovat v roce 1969, kdy na škole doznívaly poslední chvíle svobodné tvůrčí éry ovlivněné pražským jarem. Pocítila jste je ještě?

Už jen dozvuky. Začaly čistky, kdy profesoři byli tlačeni ze všech stran, nastávala éra strachu. První půlka sedmdesátých let, kdy jsem studovala, už v zemi panovala tuhá normalizační atmosféra. Třeba ve druhém ročníku jsem dělala film o zanikající vesnici na Želivce, která se má brzy zatopit, protože tam vznikne přehrada pitné vody pro Prahu. V dokumentu byla také natočená poslední mše v kostele těsně před tím, než se lidé budou muset vystěhovat a vesnice se úplně zbourá. Dokument pak měl jít na Mezinárodní festival krátkých filmů do západoněmeckého Oberhausenu a tu mši – bez mého vědomí – mi pedagogové vystřihli.

Tomu se nešlo vzepřít? Stát si za svým jako autorka? Přece sloužit mši nebylo nic protizákonného, nebyl důvod tu scénu vystřihnout.

To už byly věci, se kterými člověk – ačkoli s nimi nesouhlasil – nemohl nic dělat. Prostě to udělali bez mého vědomí a dokument poslali na festival.

Po škole jste nastoupila kam?

Začínala jsem jako dramaturgyně a později režisérka v Krátkém filmu, což bylo na tu dobu relativně chráněné území, ačkoli v jejím čele stála dosti kontroverzní postava, bývalý důstojník StB Kamil Pixa, o jehož minulosti se už i tenkrát otevřeně mluvilo. On ale paradoxně i přes svoji temnou minulost…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Mázdrová

redakce vydání

mazdrova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 377

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte