Tak jsem nazval kdysi dosti blbou povídku či text, ve kterém jsem polopaticky ventiloval své nadšení z událostí let 1988–1989, kdy se po letech Husákova bezčasí ozvaly zase dějiny (Husáka, přes některé pokusy o jeho rehabilitaci, považuji za vůbec největší kreaturu doby vlády normalizační amorálnosti, která českou společnost rozložila a zatěžuje ji dodnes).

Zatímco v padesátých letech pod příkrovem teroru stále přežívala nekomunistická kultura, která se po uvolnění režimu v následujícím desetiletí opět s plnou silou projevila, a v sedmdesátých letech ještě více méně značná část společnosti věděla, že zemi okupují Rusáci a vládnou jí bezskrupulózní kariéristé a kolaboranti, společenský marasmus dostoupil vrcholu právě v osmdesátých letech. Zemi ovládala naprostá zmrtvělost a vyduchlost. Nejenže jsme si zvykli na vševládnoucí blbost a podprůměrnost, neumětelství, kolaboraci, přetvářku, lež, děsivě kýčovitou a patolízalskou kulturu, mrtvé lesy, toxické řeky, vševládnoucí nepoctivost, šlendrián, nedochvilnost… ale komunistům se začalo dařit měnit společnost a kulturu jako takovou.

Naše učitelka češtiny na střední škole, čerstvá absolventka peďáku, vůbec nebyla komunistická svině nebo zapálená svazačka, ale nevěděla, kdo to byl Jakub Deml, Jan Zahradníček nebo Václav Černý. Komunistům se s novou generací podařilo vyšlechtit nového socialistického člověka, umělou bytost bez paměti, vytrženou z jakéhokoli kulturního kontextu. To byl skutečný Orwellův rok 1984.

Jistý poklid…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte