Riverside Park Soccer
Princip, který se nemění: dvě jedenáctky, dva gólmani a devadesát minut na to, nastřílet soupeři víc gólů. • Autor: Getty Images

Zavalitý muž s knírkem lehce podkopne balon a ten se doslova něžně snáší do sítě, jako když na podzim vítr sfoukne vítr nažloutlý list. Do toho burácí televizní komentátor Karol Polák: „Sme majstri Európy!“ Záběry z finále fotbalového mistrovství Evropě v Bělehradu z roku 1976 může většina z nás vidět třeba tisíckrát.

Můžeme se lehce ušklíbat nad neforemnými dresy, ve kterých tehdy fotbalisté nastupovali. Nebo nad způsobem hry, kdy od hráče s balonem bývá jeho strážce obvykle vzdálen několik metrů a všechno je to ve srovnání s dneškem pomalé jak filmy Nikity Michalkova.

Ale na Panenkův záblesk geniality s originálně provedenou penaltou, počítající s tím, že soupeřův gólman rozhodně skočí k některé z tyčí, takže na balon poslaný pěkně pomalu a hlavně přímo doprostřed branky prostě nedosáhne, byste se klidně mohli dívat pořád dokola a nadosmrti. Všechno se mění, ale originalita a osobnosti, jejichž slávu nepohltil čas, si lebedí uvnitř věčnosti.

Radost z gólů je pořád stejná, jen je teď těm nejlepším extrémně lépe zaplacena. Rej miliard, který se kolem fotbalu v průběhu času roztočil, odlišuje fotbalovou minulost od současnosti ze všech možných srovnání zásadním způsobem.

Průmyslový sektor

Dnes už vlastně ani nepadají lístky z kalendáře, jen se kolem nás překlápějí digitální čísílka – a inovuje se i vše kolem fotbalu. Staré stadiony s místy ke stání, na kterých pulzoval (a někdy bohužel i vyhasínal) život, nahradily prosvětlené amfiteátry osázené sedačkami,…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte