Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Rozhovor

Děje se to velmi rychle

S historikem Timothym Snyderem o nebezpečí americké tyranie, vystupování z názorových bublin a životě na evropské periferii

historik timothy snyder, viden, 24.1.2014
Timothy Snyder • Autor: Matěj Stránský

Mezi mnoha proměnami dnešního světa jedna bije do očí: Ve Spojených státech se stal prezidentem muž, který budí obavy v řadách tradičních amerických spojenců od Evropy po Asii. A nejen v nich.

Americký historik Timothy Snyder se velkou část života zabývá totalitními režimy východní Evropy. Teď varuje před nebezpečím, že o demokracii přicházejí samotné Spojené státy.

Po zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA loni na podzim jste prohlásil, že Američané mají zhruba rok na obranu své demokracie. Co vlastně podle vás hrozí? Že Trump zavede diktaturu a postaví gulagy? Proč by to dělal?

Musíme začít u zvážení toho, co je Trump za člověka. Zvolili jsme si někoho, kdo nemá žádné zkušenosti s fungováním vlády a vládnutím, někoho, kdo se nechal slyšet, že pokud nevyhraje demokratické volby, nebude respektovat jejich výsledek, a kdo navíc obdivuje zahraniční diktátory. A jak víme, volby nakonec vyhrál, a to s pomocí Ruska. Nesmíme také zapomínat, že jeho předvolební kampaň připomínala kampaně z dvacátých a třicátých let minulého století nebo že parodoval lidi s handicapem, jiné hrubě urážel. Mohl bych pokračovat ve vyjmenovávání dalších a dalších věcí, ale už z předchozího vyplývá, že Donald Trump je velmi nekonvenční a neexistuje prozatím žádný důkaz, že ctí demokracii a právní stát, což já osobně považuji za jádro americké tradice a kultury. Takže proto pro mě není otázkou, zda je Trump nebezpečím, ale spíš, co s tím můžeme…

OBAL_special_nejisty_svet
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

OBAL_special_nejisty_svet
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1615
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte