Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Polemika

V nájmu, nebo ve vlastním?

Martin Lux

V roce 2000 v Sociologickém ústavu Akademie věd ČR zakládal tým Socioekonomie bydlení. Zkoumá trh bydlení a bytovou politiku, výsledky publikuje v mezinárodních vědeckých časopisech, zpracovává také například cenové indexy nemovitostí pro některé české banky.

Marcel Soural

Vlastní developerskou kancelář Trigema, která se soustředí na výstavbu bytů hlavně v Praze. Člen Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, která sdružuje developery a další podnikatele v oblasti výstavby a prodeje bytů.

M.L.:

Rozhodnutí domácností o tom, zdali žít dlouhodobě v nájmu, či ve vlastním, by nemělo být ovlivněné bytovou politikou tím, že stát upřednostní jednu formu bydlení před druhou. Vlastnické bydlení není žádným způsobem nadřazené bydlení nájemnímu a lidé by měli mít možnost si svobodně zvolit, jestli chtějí své životní úspory, úspory svých příbuzných a největší dluh ve svém životě nasměrovat do cihel, nebo do jiných, třeba i daleko výhodnějších forem investic, případně do svého podnikání nebo sebevzdělávání.

M.S.:

Až okolo 80 procent všech domácností žije u nás ve vlastním. Češi chtějí bydlet především ve svém, je to dlouhodobý trend. Optimistická ekonomická očekávání veřejnosti a fakt, že domácí bytový fond, který je ve velké míře využíván právě pro nájemní bydlení, je vesměs zastaralý, tomu navíc dále nahrávají. Omezujícím faktorem by mohlo být snad jen zdlouhavé povolování nových bytových…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 31 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
special_bydleni
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 31 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte