Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
podklad_nejvetsi lzi v dejinach
Politika Téma

Největší lži, dezinformace (a fake news) dějin

Srovnávat události staré několik stovek let (nebo i tisíciletí) se současností může být pošetilé. Ale lidské dějiny nabízejí nepočítaně úskoků, dezinformací a záměrně falešných zpráv, které ovlivnily chod světa. A nakonec – ukazuje se, že fake news a falšování skutečnosti fungují stejně dobře v dnešních volebních kampaních jako ve starověké politice.

Velké egyptské vítězství

Turisté v egyptském Abú Simbelu dnes obdivují reliéfy na vnitřních zdech chrámu, kde je v samém centru vyobrazen faraon Ramesse II. Veliký (dnes považovaný za největšího z egyptských vládců) a sám poráží na hlavu chetitské vojsko ve velkém vítězství u Kadeše. Oficiální egyptská verze zní tak, že Ramesse dokonce Chetity porazil úplně sám, protože „žádné vozy, žádný voják armády, žádný štítonoš nebyl se mnou, a (…) já jsem našel množství vozů, v jejichž středu já jsem bil nepřátele a ničil jejich vozy“, jak nechal o sobě faraon vyprávět.

Ramses II and the battle of Kadesh
Ramses II

Zcela spolehlivá fakta o asi největší vozové bitvě dějin nemáme, ale nepřímo lze s velkou dávkou jistoty vyvodit, že u Kadeše to pro egyptskou armádu dopadlo přinejlepším remízou. Postup Ramesseho vojska na Blízkém východě byl nadobro zastaven, chetitskou říši se rozvrátit nepodařilo, egyptská armáda byla vyčerpaná. Obdivované, přes 3000 let staré rytiny jsou velkou propagandistickou lží.

Gliwická provokace

Dnes na tom místě stojí nejvyšší dřevěná konstrukce v Evropě a gliwická…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte