Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Kdo tu kuje pikle

Jak otevřít dětem svět postpravdy? Školy zatím tápou.

medialni_vychova01_jaros
Něco tady nehraje. (Gymnázium Mělník) • Autor: Milan Jaroš

Na listu papíru je pět zdánlivě novinových zpráv, jedna třeba o tom, že policisté pokutují řidiče za pomalou jízdu a řízení v klobouku. Studenti třetího ročníku Gymnázia Jana Palacha v Mělníku si zprávy čtou, občas se někdo uchechtne, a připravují si odpovědi na otázky přiložené k úloze. „Co se vám na tom nezdá?“ ptá se učitelka mediální výchovy a studenti zdráhavě nabízejí odpovědi: kromě toho, že jde o zjevné nesmysly, zamýšlejí se žáci nad tím, proč by takové zprávě někdo uvěřil. „Citují tady nějakého pana Františka, co dostal pokutu, to může působit, že skutečně existuje,“ říká mládenec v první lavici. „Píše se tu, že podle policistů ohrožoval bezpečnost – tím, že jsou zmíněni policisté, to může na někoho působit důvěryhodně,“ doplňuje ho spolužačka. „Píše se tu, že od loňska je na to zákon, ale to není těžké dát do Googlu a zjistit, že to není pravda,“ nabízí student ze zadní lavice rovnou návod, jak klamavou zprávu ověřit, než si ji čtenář uloží do paměti.

Žáci se během debaty shodnou, že mezi články je i jeden závažný, který by mohl lidi zmást. V krátkém textu pod názvem „Oficiálně z banky“ se píše, že když vás u bankomatu přepadne útočník a chce vaše peníze, je správné zadat PIN odzadu – že bankomat peníze vydá, ale okamžitě přivolá policii. „Zaráží mě ta výzva na konci – ,Přepošlete co nejvíce lidem‘. To bývá u divných zpráv,“ říká jedna dívka a její kamarádka dodává, že se v textu nepíše, jaká konkrétní banka tohle lidem vzkazuje. „Správně,“ chválí ji učitelka,…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obal dezinformace-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte