Local guide Vilhelmina Nathanielsen walks across rocks overlooking the Jakobshavn ice fjord near…
Autor: REUTERS

Pan David Murdock chce pokořit světový rekord. V životě už toho dokázal hodně – ve čtrnácti odešel ze školy, začal se protloukat na vlastní pěst a v archetypálním příběhu amerického úspěchu to dotáhl od prvního podařeného obchodu a série podnikatelských úspěchů v realitách až k pohádkovému jmění. Mezitím se pětkrát oženil a teď, ve svých sedmaosmdesáti letech, žije uprostřed vlastního výzkumného komplexu v hodnotě půl miliardy dolarů a snaží se prorazit neviditelnou bariéru: Murdock, jehož příběh nedávno se špatně potlačovaným pobavením vyprávěl deník The New York Times, se chce díky pečlivě naordinované dietě sestavené na základě soukromého výzkumného projektu dožít sto dvaceti pěti let.

V historii lidstva neexistuje lepší chvíle, kterou by si excentrický americký miliardář mohl pro svůj pokus vybrat. Člověk dnes žije tak dlouho jako nikdy v minulosti. Příslušník lidského rodu narozený v době kamenné měl podle vědců průměrně šanci dožít se dvaceti pěti let. Ve středověku se délka života prodloužila někam ke třiatřiceti letům. Ještě počátkem 20. století měl právě narozený člověk statisticky vzato šanci žít 47 let. Pak nastala exploze. O sto let později se očekávaná délka života vyšplhala na 76 let – za posledních sto let tedy lidstvo získalo k dobru tolik let co za celou dobu své dosavadní existence. Poprvé v historii se lidský věk prodlužuje tak rychle, že jsme si tohoto fenoménu vědomi i bez studování statistik, pouhým pohledem na záplavu šedin ve svém okolí. A…

obal_trendy_final-(1)
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal_trendy_final-(1)
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1568

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte