Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Lyžaři jsou nejlepší klimatologové

Jestliže někdo něco ví o globálním oteplování, tak jsou to určitě lyžaři. Ať si kdokoliv říká cokoliv o tom, že se naše klima nemění, lyžaři se ale každým rokem dívají na to, jak jim před očima mizí nejen sníh, ale také sjezdovky a vleky. Pojďme se podívat třeba k našim jižním sousedům, kam teď každý víkend míří stovky Čechů vybavených lyžemi a opalovacími krémy.

Například v lyžařském středisku Gaschurn v rakouském Vorarlbersku v podstatě už zmizela sjezdovka podél lanovky, která sportovce vyváží nahoru k ostatním vlekům. Zároveň s tím v posledních letech samozřejmě zkrachovali všichni provozovatelé tamních restaurací a kiosků v kopci. Dřív tam juchali lyžaři na „après ski“ a dnes už jde kolem maximálně tak pasáček krav. Místní obyvatelé smutně vypráví o tom, jak se dřív na lyžích sjíždělo až dolů, jenže sníh na spodních sjezdovkách, i když jsou ve výšce kolem tisíce metrů nad mořem, už dlouho neviděli.

Zatímco v Rakousku mizí sjezdovky, ve Francii mizí i vleky. Na jednu stranu může být nuda jezdit každý rok do stejného lyžařského střediska, i když je sebevětší, globální oteplování se ale lyžařům stará o změnu. Vždy jednou za několik let ledovec o trochu ustoupí a vleky, které na něm stály, prostě zmizí. Provozovatelé tedy na jiných svazích postaví další a doufají, že alespoň chvíli vydrží. Takže například lyžařský plánek francouzských Tří údolí se tak každý rok o trochu změní a lyžaři se zatím nenudí. To ale začnou nejpozději v momentě, až sníh zmizí úplně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].