Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sousedé

Končí diskuse „jestli“ a začíná diskuse „jak“

Z neznámé obce u Jihlavy se v posledních dnech stalo centrum zájmu domácích i zahraničních televizních štábů. Po ročním vyšetřování totiž policie na poli za Dobronínem vyzvedla prvních šest údajných obětí poválečného masakru na německém obyvatelstvu. Podle existujících seznamů by měla být pohřbena ještě další čtyři těla u pět kilometrů vzdálené Polné, nicméně i tak stále chybí ještě dalších pět těl zavražděných Němců. I tak vyšetřovatelům patří velké uznání, že případ s takovou precizností posunují dopředu – policisté budou například už potřetí vyslýchat svědka, který zatím tvrdil, že k žádnému násilí u Dobronína nedošlo. I když by si mohli jeho výslech už dávno odškrtnout jako splněný úkol, dělají maximum proto, aby se dopátrali, jak to před šedesáti pěti lety vlastně bylo.

Do diskuse o případné vraždě v Dobroníně se ale opět dostaly kontroverzní Benešovy dekrety a to nejen v zahraničních médiích. Jenže podívejme se na to laickým neprávnickým okem: Dekret číslo 16 z roku 1945 sice přesně vyjmenovává zločiny, podle kterých mají být nacisté nebo jejich „pomahači“ potrestáni smrtí, nicméně zároveň předepisuje, že takové rozsudky mají vynést mimořádné lidové soudy. Masakr v Dobroníně však pravděpodobně proběhl po veselici v tamní hospodě, kdy se několik Čechů (posilněno alkoholem) rozhodlo odvést několik Němců na louku za vesnicí a tam je měli ubít k smrti. A ostatní dekrety mimochodem mluví pouze o vysídlení nebo o zkonfiskování majetku.

Nejdůležitější poselství ale přece je, že zločiny z minulosti lze pojmenovávat i bez Benešových dekretů. To by mohla být odpověď těm zástupcům sudetoněmeckých organizací, kteří neustále dokola opakují žádost na zrušení prezidentových dokumentů. Právě na aktuálním případě v Dobroníně je přece vidět, že nejde o nějaké staré zákony ale o to, jestli mají dnes lidé a především úřady kuráž pouštět se do vyšetřování sporných historických momentů.
Každopádně se ale jedná o přelomovou událost. Vyzvednutím kostí totiž konečně končí diskuse o tom, jestli se masakr stal nebo ne, a začíná nová debata o tom, jak vyhnání Němců vlastně probíhalo. Třeba i Češi někdy oficiálně uznají, že není v pořádku násilí slepě oplácet násilím.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].