Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě

Víte vy vůbec, co dnešní komunisté chtějí?

Pětkrát z místního internetu a sociálních sítí

Sjezd KSČM v Liberci • Autor: HN, Martin Svozílek
Sjezd KSČM v Liberci • Autor: HN, Martin Svozílek

1. Babičko, povídej (nebo raději ne)

Víte vy vůbec, co dnešní komunisté chtějí? Na to se ptá stránka Zanechme předsudků vůči komunistům (otázka je doplněna žertovnou koláží Klementa Gottwalda pravícího „Načase nám začít zase věřit!!“). Web má rozptýlit ošklivé pochybnosti, které lidé o komunistech dnes mají, například proč zavřeli všechny ty nevinné lidi nebo jak to, že na nás poslali sovětské tanky.

Obzvlášť zdařilá je sekce Babičko - povídej…, která osvětluje, o kolik přesně líp za komunistů bylo: "Když jsem se narodila, bydleli moji rodiče ve státním bytě, kde platili 70,– Kč měsíční nájem. Pěkné zimní kozačky stály 190,–, zimní bunda 250,– a vstupné třeba do kina 3,–. V obchodech bylo všechno, co jsme potřebovali, za 1,– byly tři rohlíky." A tak podobně. Co na tom, že pokud vezmeme v potaz tehdejší průměrný příjem, je dnes většina zboží o desítky procent levnější. Celý text uvedl na pravou míru Martin Malý na svém blogu, nám nezbývá než čekat, jestli někdo nepřijde třeba se stránkou Zanechme předsudků vůči NSDAP.

2. Historický záporák dne

Projekt Českého rozhlasu Hrdina.cz pokračuje v lidových průzkumech. Tentokrát Rozhlas zveřejnil výsledky ankety na téma „Koho považujete za nejzápornější postavu českých dějin?“. S 25 procenty hlasů vyhrál na celé čáře Klement Gottwald (což by přátelé ze Zanechme předsudků vůči komunistům moc neocenili), na druhém místě se umístil Emanuel Moravec a oblíbenou dvojici doplnilo trio Zeman-Havel-Klaus.

Průzkum samozřejmě není ani náhodou vypovídající - neznáme ani počet dotazovaných, natož demografické složení, navíc se Miroslav Kalousek umístil až na desátém místě - ale jako nezávazné zpestření neuškodí. Fanoušky grafů navíc zaujme originální zpracování infografiky, kde délka jednotlivých čar vůbec nesouvisí se získanými procenty.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Posted by Český rozhlas 1 - Radiožurnál on Wednesday, June 10, 2015

1939939 10207351127964209 7768085854585896908 n • Autor: Respekt
1939939 10207351127964209 7768085854585896908 n • Autor: Respekt

3. I banky se rády nominují na Sexistické prasátečko

Na sociálních sítích obvykle vzbuzují největší rozruch reklamy, které buď někoho uráží, nebo u kterých nikdo neví, co mají vlastně znamenat. ČSOB se v tomhle ohledu podařil dvojitý zásah: i pěkný holky si prý zakládají penzijko. Znamená to, že doteď si zakládaly penzijko jen ošklivý holky? Jak souvisí vzhled a pojištění na stáří? Atraktivní ženy je nepotřebují, protože je zajistí bohatí muži? Je to celé jen zoufalý pokus, jak dostat do reklamy na nejnudnější produkt na světě přitažlivou tvář? Proč i zde nevyužili už dvakrát zmíněného Klementa Gottwalda? Život je plný záhad.

4. Z herečky blogerkou a naopak

Už je to skoro trapné, ale asi posedmnácté během dvou týdnů Twitter zasáhla ničivá vlna příspěvků o marketingové konferenci. Tentokrát Content First o tom, že se lidem prodají věci lépe, když se jim k tomu řeknou nějaké další věci. Z přehršle tweetů je možná nejzajímavější informace, že Marie Doležalová (Kafe a cigárko) bude spolu s Tomášem Baldýnským (ČT, Lidovky, internet) připravovat pořad pro internetovou televizi Stream. Bude legrace.

5. Karel Gott na náplavce

I konkurenční internetová televize Plajtvák to rozjíždí ve velkém. Videoprojekt pro mladé z vydavatelského domu Mafra oslaví zahájení koncertem na pražské náplavce. Má na něm vystoupit Karel Gott a Ivan Mládek, za tzv. mladé pak expresem z roku 1997 přijedou Rybičky 48 a dostaví se i Kryštof chudých, havířovská kapela Nebe. Není mi jasné, jestli mladým nerozumím já, nebo Playtvák, případně jestli to celé není míněno ironicky. Pokud ano, je otázka, proč se koncert neuskuteční v Brně.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].