Mark Zuckerberg
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Zakladatel a šéf nejpopulárnější sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg pokračuje ve svém boji za lepší svět. Jen týden poté, co se jednatřicetiletému miliardáři narodila dcera a on se na základě toho rozhodl investovat 99 procent akcií Facebooku do charity, podpořil celosvětovou muslimskou populaci. „Jako Žida mě rodiče naučili, že se musíme postavit proti útokům na kteroukoliv komunitu,“ píše ve svém středečním statusu. „Pokud jste muslim, jako šéf Facebooku vás chci ujistit, že jste tu kdykoliv vítaní, že budeme bojovat za ochranu vašich práv a že tu pro vás vytvoříme mírumilovné a bezpečné prostředí.“

Reklama
Reklama

Zuckerbergův krok, který okamžitě získal výrazné ohlasy mezi muslimy i liberálně naladěnou částí Američanů, není vlastně nijak překvapivý; jak podotknul komentátor The New York Times Farhad Manjoo, „technologičtí“ miliardáři bývají nejčastěji liberálové. Šéf Facebooku si navíc chce vybudovat dobré jméno jistě i proto, aby jeho firma neztratila postavení mezi miliardou a půl potenciálních zákazníků muslimské víry. Je to stejné jako v případě zmíněné charity, která kromě nepochybně bohulibých aktivit zajistí Zuckerbergovi i nezanedbatelné daňové úlevy: Mark Zuckerberg sice věří v altruismus, ale nemůže si dovolit nemít z toho výhody i pro sebe.

Pozastavit se je však v tomhle případě potřeba nad tím, jak daleko mají slova k činům. Facebook, jehož šéf slibuje „bezpečné prostředí“ pro lidi všech vyznání, je v poslední době notoricky známý tím, jak ignoruje agresivní slovní výpady i rasistické a xenofobní komentáře, přestože podle jeho vlastních podmínek nemají na sociální síti co dělat. Nahlašování podobných případů zpracovávají externí firmy v Indii a dalších zemích, které i z důvodu jazykové bariéry na Facebooku ponechávají komentáře volající po koncentračních táborech a vyhlazování. Problém došel postupně tak daleko, že o něm se Zuckerbergem v září mluvila i německá kancléřka Angela Merkelová.

Je tedy otázka, jak budou vzletná prohlášení facebookového miliardáře uvedena do praxe. Vzhledem k dosavadnímu přístupu sociální sítě je namístě skepse. Jak moc a jestli vůbec se Zuckerberg bude řídit vlastními slovy - „Nesmíme ztrácet naději. Pokud budeme stát pospolu a hledat v každém to dobré, můžeme vybudovat lepší svět.“ - uvidíme v nejbližších měsících.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte