0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Sociální sítě29. 5. 20154 minuty

Hrůzy války se Liberlandu nevyhnou

Pětkrát z místního internetu a sociálních sítí

"Prezident Liberlandu" Vít Jedlička s vlajkou a budoucími občany země. • Autor: Globe Media /  Reuters

Liberland - mikrostát Víta Jedličky ze Strany svobodných občanů založený na „zemi nikoho“ mezi Srbskem a Chorvatskem (ve skutečnosti ale na území přinejmenším jednoho z těchto států, což se jim pochopitelně příliš nezamlouvá) - pomalu ještě ani nestačil rozpohybovat neviditelnou ruku trhu a už má problémy. Jižní Maudlandie mu totiž vyhlásila válku. Pokud jste o Jižní Maudlandii nikdy neslyšeli (ostatně já dodnes taky ne) - je to jedna z mnoha mikrozemí s legitimitou podobnou té liberlandské, které si ve volném čase s oblibou zakládají nejrůznější pozoruhodná individua. 

Reklama

Jižní Maudlandie si totiž 18. března letošního roku (celých pět dní po svém vzniku) přibrala ke svému území na Antarktidě i „automní region Panonie“, shodou okolností stejný kus země, na kterém by rád ležel i Liberland. Přirozeně to vyústilo ke stupňujícímu diplomatickému napětí a nakonec ultimátu z jihomaudlanské strany, které Liberland nevyslyšel. Jestli bude válka probíhat jen na Facebooku, nebo se přesune i do nebezpečných vod internetových diskusních fór, zatím není jisté.

Něco z kultury: po dlouhém očekávání konečně na YouTube vyšel půlhodinový osmdesátkový akční film Kung Fury. V opusu, který vybral na Kickstarteru přes 600 tisíc dolarů, nechybí bojová umění, roboti, policejní parťák, který je zároveň triceratops, brutální násilí, David Hasselhoff, videokazetové šumy, vybroušené hlášky ani Adolf Hitler. Nabitější půlhodinu nezažijete ani se speciálem Pohádek ovčí babičky.

Dlouhé roky měl Facebook problém, který ho diskvalifikoval v očích mnoha uživatelů myslících to s internetem vážně: neuměl (respektive nechtěl) přehrávat animované GIF obrázky, tedy takové, které se v krátkých smyčkách pořád dokola s různou mírou legračnosti opakují. Dnes se to změnilo a animované koťátko, oblíbenou celebritu nebo bizarní sexuální scénu může na svou facebookovou zeď konečně nasdílet každý. Užijme si tento převratný moment spolu se soudruhem Pláteníkem z památného seriálu Okres na severu.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));nikdy už nic nebude jako dřív - Facebook přehrává gify!!!!!Posted by Michal Zlatkovský on Friday, May 29, 2015

Ani dnes nechybí pravidelné okénko do reality show České televize Dovolená v Protektorátu. Tentokrát prostřednictvím dokumentaristy Bohdana Bláhovce, který celou záležitost okomentoval pro Radio Wave (shodou okolností také financovaného z našich koncesionářských poplatků - ta pluralita je krásná). "Rodina, která v soutěži sponzorované mincovnou může vyhrát milion ve formě jejích zlatých výrobků, před herci pokorně plní všechny úkoly a situace nabírají lobotomicky dadaistický rozměr," píše. "Perverznější koncesionář se může těšit, kdy se rodina Lustykových začne s herci zdravit pozdravem třetí říše, aby jim náhodou mincovna nevyrazila o zlaťák míň." Jestli tohle není jednoznačné doporučení, nepřesvědčí vás už asi nic.

Pokud si matně vzpomínáte na fenomén přiznání, které v dávném roce 2013 zaplavil Facebook (Přiznání kluků: Dietu jsem začal držet až potom, co jsem zjistil, že mám větší prsa než máma, Přiznání holek: Za všechny holky přiznávám, že opravdu nevíme, co chceme, atd. atd.), jste pravděpodobně rádi, že s podobnou rychlostí, s jakou se objevil, taky zmizel. Netýká se to ovšem facebookové stránky Přiznání Iluminátů, která dokázala přiznávací trend posunout na novou úroveň a dodnes zjevuje, jak se u lidí, kteří tajně řídí náš svět, věci doopravdy mají. Není vyloučeno, že samotná stránka je součástí konspirace, ale s tou stejně tak jako tak nic nenaděláme. 

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Dejvický průjem je pro vaše dobro.Vypláchne z organismu zombifikační virus.Ale kdybyste nám to přesto chtěli vyčítat, tak mně ne, prosím.Já hlasoval pro bombardování napalmem..Posted by Přiznání Iluminátů on Monday, May 25, 2015


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].