Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Sociální sítě, Společnost

4 jednoduché kroky, jak nevyhrát MacBook

Pětkrát z místního internetu a sociálních sítí

MacBook (ilustrační foto / CC BY 2.0 Heisenberg Media)  • Autor: Respekt
MacBook (ilustrační foto / CC BY 2.0 Heisenberg Media) • Autor: Respekt

Nemáte čas ani chuť sledovat patnáct hodin denně internet a sociální sítě? Nevadí - v tomhle pravidelném přehledu to dělám za vás. Kterých pět věcí zaujalo dnes?

1. Apple vám nic nedá zadarmo

Během více než desetileté existence Facebooku se objevila a zase zmizela celá řada sociálněsíťových trendů - od šťouchání kamarádů přes Farmville po oduševnělé kvízy na všemožná témata. Mezi zlatý fond, který se neustále vrací i dnes, však patří soutěže slibující výhru iPhonů, MacBooků a další elektroniky s jablečným logem. Jako ve všech předchozích případech jde přirozeně o podvod a nikdo z „účastníků“ nic nevyhraje. Přesto se i tentokrát nachytalo přes 14 tisíc lidí. Některé jistoty zkrátka nezklamou.

2. Parlamentní listy znovu překvapují

Parlamentní listy, „zpravodajský server“ ochotný publikovat i názor kamene, pokud je dostatečně radikální, jsou proslulé mimo jiné nonšalantním přebíraním absolutně čehokoliv, co najdou na Facebooku a Twitteru. Jednou z nevýhod této kvantitativní metody práce bohužel je, že nepočítá s ironií či humorem obecně. Ze sarkastického výsměchu publicisty Jana Simkániče známemu pejskaři Tomiu Okamurovi se tak stalo upřímné vyjádření podpory.

3. Titanic pro fanoušky digitální demence

Mimořádně populárním se stal obrázek ze žánru „k zamyšlení“, který na svůj facebookový profil zcela legálně umístila Prima ZOOM. Podobné važné komiksové komentáře toho, jak všichni koukáme do mobilů, existují pravděpodobně stejně dlouho jako mobily samy. Jednou nás ta technika zahubí, sdělují nám technopesimisté s varovným prstem. Asi se bez těch smartphonů topili pasažéři Titanicu mnohem autentičtěji.

(function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/en_US/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk'));Ano, asi by to v 21. století dopadlo takhle…Posted by Prima ZOOM on Monday, July 27, 2015

4. Záhadný sluníčkový křížek

Tzv. sluníčkáři, kteří #přijímají uprchlíky, si podle diskutéra na iDnes.cz vymysleli záhadný křížek, který snad ani není na klávesnici. Je k zamyšlení (na rozdíl od obrázku výše), že i dnes, kdy po Twitteru probíhají pomalu i Otázky Václava Moravce, je „digitální propast“ stále tak široká, že někdo nezná hashtag.

5. Jak funguje železniční přejezd

A na závěr něco edukativního: fanoušek železnice Jan Petrus vám na webu Datová žurnalistika vysvětlí, jak funguje železniční přejezd. Článek vám zodpoví zvědavé otázky jako Proč svítí na přejezdu tak dlouho červená, když nic nejede? Je dobrý nápad přejíždět přejezd se zvedajícími se závorami a doufat, že se nezabiju? Netušili jste, že přejezdy jsou taková věda.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].